Donald Trump złożył przysięgę na Kapitolu. Jest 45. prezydentem USA

Świat
Donald Trump złożył przysięgę na Kapitolu. Jest 45. prezydentem USA
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Ceremonia zaprzysiężenia Donalda Trumpa odbyła się o godz. 18 czasu polskiego. Nowego prezydenta zaprzysiągł na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts. Trump złożył przysięgę na Biblię prezydenta Abrahama Lincolna, a także na Biblię, którą dostał od swej matki w 1955 roku.

Donald Trump i Barack Obama, wraz z małżonkami Melanią i Michelle, przybyli na Kapitol wspólnie. Wcześniej uczestniczyli w zamkniętym dla prasy spotkaniu w Białym Domu.

 

Tuż przed Trumpem Mike Pence, do 9 stycznia gubernator stanu Indiana, został zaprzysiężony na 48. wiceprezydenta. Przysięgę odebrał sędzia Sądu Najwyższego Clarence Thomas.

 

Donald Trump zwrócił się do Amerykanów - Dziś przenosimy władzę z Waszyngtonu i dajemy ją z powrotem wam.

 

Służby bezpieczeństwa szacują, że w uroczystości bierze udział nawet milion osób. Data inauguracji jest taka sama od 1933 r , kiedy to w konstytucji zapisano, że kadencja prezydenta i wiceprezydenta upływa w południe 20 stycznia.

 

Pierwsze działania prezydenta

 

Przesłanie Senatowi nominacji na członków rządu i ustanowienie Narodowego Dnia Patriotyzmu to pierwsze czynności urzędowe podjęte przez Donalda Trumpa - poinformował jego rzecznik Sean Spicer.

 

Trump podpisał także ustawę umożliwiającą emerytowanemu generałowi w Korpusie Piechoty Morskiej Jamesowi Mattisowi stanięcie na czele Pentagonu, jeśli jego kandydatura zostanie zatwierdzona przez Senat.

 

Obecnie między odejściem z wojska a objęciem wysokiego stanowiska w administracji państwowej musi minąć co najmniej siedem lat. Akt prawny podpisany przez nowego prezydenta zaraz po objęciu urzędu wprowadza dla Mattisa jednorazowy wyjątek.

 

Izba Reprezentantów poparła zawieszenie tego przepisu kilka dni temu.

 

Donald Trump podpisywał dokumenty otoczony przez kongresmenów i członków rodziny.

 

 

PAP, polsatnews.pl

 

red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie