Unieszkodliwiono niewybuch zrzuconej na Londyn niemieckiej bomby

Świat
Unieszkodliwiono niewybuch zrzuconej na Londyn niemieckiej bomby
Zdj. ilustracyjne, Fot. Flickr/Ray Forster/CC BY-ND 2.0

Znaleziony w centrum Londynu na dnie Tamizy w pobliżu parlamentu niewybuch niemieckiej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej został bezpiecznie unieszkodliwiony - poinformowała w piątek londyńska policja.

Po otrzymaniu informacji, że pracująca przy Victoria Embankment pogłębiarka natrafiła na bombę, policja zamknęła w czwartek wieczorem to nabrzeże oraz mosty Westminster i Waterloo, co poważnie zakłóciło ruch samochodowy w śródmieściu Londynu. Ewakuowano także stację metra Westminster.

 

Niewybuch zidentyfikowano jako SD 50 czyli niemiecką 50-kilogramową grubościenną bombę burzącą (Sprengbombe Dickwandig). Została najprawdopodobniej zrzucona podczas tzw. Blitzu czyli systematycznych - najpierw dziennych, a potem już tylko nocnych - nalotów Luftwaffe na Londyn i inne brytyjskie miasta w okresie od września 1940 roku do maja 1941 roku. 

 

W nocy z czwartku na piątek minerzy marynarki wojennej przeciągnęli bombę na wschód, w pobliże miasta Tilbury w hrabstwie Essex, gdzie została bezpiecznie zdetonowana.


"Wciąż stanowiła zagrożenie"


- Było to dość surrealistyczne, że musieliśmy wykonywać naszą pracę tuż obok budynku brytyjskiego parlamentu - powiedział dowodzący ekipą minerską Royal Navy porucznik Mike St. Pierre.

 

- To była długa noc dla mnie i mojego zespołu, ale jesteśmy szkoleni, by radzić sobie właśnie z takimi problemami - dodał, podkreślając, że "bomba była w dobrym stanie i z pewnością wciąż stanowiła zagrożenie".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie