Tegoroczne obchody rocznicy powstania wielkopolskiego mogą być już wspólne

Polska
Tegoroczne obchody rocznicy powstania wielkopolskiego mogą być już wspólne
pixabay/public domain
Poznań

Marszałek wielkopolski Marek Woźniak i wojewoda Zbigniew Hoffmann zadeklarowali współpracę przed przyszłorocznymi obchodami 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 2016 r. samorząd regionu i wojewoda organizowali osobne uroczystości.

27 grudnia ub. roku, główne obchody 98. rocznicy wybuchu powstania w stolicy Wielkopolski przygotował, jak co roku, samorząd regionu. Rocznicowe obchody w Lesznie zorganizował w tym samym czasie, wraz z lokalnymi władzami, wojewoda wielkopolski.

 

Decyzja o obchodach poza Poznaniem, z udziałem wojska, była następstwem decyzji Marka Woźniaka o rezygnacji z wojskowej asysty podczas rocznicy w Poznaniu. Według Woźniaka, obecność wojska na obchodach wiązałaby się z odczytaniem podczas apelu pamięci nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. Apel pamięci był elementem uroczystości w Lesznie.

 

Na konferencji prasowej w piątek Woźniak powiedział, że jest już umówiony na rozmowy z wojewodą Zbigniewem Hoffmannem w sprawie wspólnej organizacji przyszłorocznych uroczystości. Podkreślił, że liczy na udział w obchodach prezydenta Andrzeja Dudy.

 

"Naszym obowiązkiem jest oddać hołd tym, którzy walczyli"

 

- Deklarujemy gotowość współdziałania z władzami państwa, samorządami, instytucjami, organizacjami społecznymi w celu nadania planowanym uroczystościom jak największego zasięgu i godnej rangi. Chcielibyśmy rozpocząć uzgodnienia, jak pan wojewoda, reprezentujący rząd, wyobraża sobie te obchody i jak my je sobie wyobrażamy - powiedział marszałek.

 

Wyraził nadzieję, że 100. rocznica będzie "pozbawionym napięć politycznych czasem skupienia na pamięci powstania i powstańców". Przyznał, że liczy też na uzgodnienie udziału w uroczystościach polskiego wojska.

 

Wojewoda Zbigniew Hoffmann powiedział, że "pozytywnie przyjmuje deklarację marszałka Marka Woźniaka w sprawie współpracy przy organizacji 100-lecia obchodów powstania".

 

- Myślę, że naszym obowiązkiem jest, by z dumą i honorami, przy obecności Wojska Polskiego, oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą wielkopolską ziemię. Dlatego współpraca powinna dotyczyć nie tylko 100-lecia obchodów powstania wielkopolskiego, ale i Narodowego Święta Niepodległości - powiedział Hoffmann.

 

"Jestem gotowy w pełni wesprzeć tę inicjatywę"

 

- Dla wszystkich Wielkopolan będzie to także powód do dumy, jeśli prezydent RP, pan Andrzej Duda, weźmie udział w uroczystościach. Jestem gotowy w pełni wesprzeć tę inicjatywę. Wszystkim nam absolutnie powinno zależeć na tym, by obchody miały charakter państwowy, a nie tylko regionalny - dodał wojewoda.

 

Nawiązując do kwestii współorganizacji tegorocznych obchodów 99 rocznicy wybuchu powstania, Hoffmann przyznał, że liczy na podjęcie działań zmierzających "do większej promocji i edukacji o powstaniu w wymiarze ogólnopolskim".

 

Marszałek Woźniak powiedział w piątek, że wielkopolski samorząd zabezpieczył w budżecie 4 mln zł na organizację uroczystości związanych z okrągłą rocznicą wybuchu powstania.

 

- Chcielibyśmy, by odbyły się uroczystości z odpowiednią, godną oprawą; chcielibyśmy zachować te elementy celebry, które są obecne co roku. Ale też chcemy zorganizować spotkanie wszystkich sympatyków, entuzjastów powstania wielkopolskiego - coś, co będzie skierowane bezpośrednio do mieszkańców Wielkopolski i do gości - wyjaśnił.

 

"Symboliczne potwierdzenie współpracy"

 

Marszałek podpisał w piątek porozumienie o współpracy z prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Tadeuszem Musiałem. - Od lat wspólnie z towarzystwem organizujemy obchody wybuchu powstania. Dzisiejsze podpisanie porozumienia jest takim symbolicznym potwierdzeniem tej współpracy - powiedział Woźniak.

 

Prezes Musiał podkreślił, że liczy na to, że obchody odbędą się z udziałem jak największej liczby uczestników oraz że pamięć o bohaterskich powstańcach i ich zasługach będzie trwała stale - nie tylko przy okazji 100. rocznicy.

 

Powstanie wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia oswobodzono większą część Wielkopolski.

 

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. Front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie