Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Epicentrum na Wyspach Salomona

Świat
Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Epicentrum na Wyspach Salomona
Google Maps
Wyspy Salomona leża w pacyficznym "pierścieniu ognia".

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 nawiedziło w piątek Wyspy Salomona - podały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Na razie nie ma doniesień o zniszczeniach ani o poszkodowanych.

Amerykańskie Centrum Monitorowania Tsunami na Pacyfiku (Pacific Tsunami Warning Center) na Hawajach nie wydało ostrzeżenia przed falą wywołaną przez wstrząsy.

 

Także Australijski Urząd Meteorologiczny (Bureau of Metorology) poinformował na Twitterze, że zagrożenie tsunami nie wystąpiło.

 

 

Według USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się 71 km na zachód od miasta Kirakira, które położone jest na największej wyspie należącej do archipelagu Wysp Salomona, na wyspie Makira.

 

Władze obawiają się zniszczeń spowodowanych zwłaszcza przez wstrząsy wtórne. Jednak


Narodowe Centrum Zarządzania Katastrof na Wyspach Salomona (Solomons National Disaster Management Office) poinformowało, że nie ma na razie raportów o zniszczeniach.

 

W 2007 roku trzęsienie ziemi o magnitudie 8 spowodowało na Wyspach Salomona ogromne zniszczenia. Zginęłoy wtedy 52 osoby, tysiące zostało bez dachu nad głową. W wyspy uderzyła wtedy fala tsunami o wysokości 10 metrów.

 

Wyspy Salomona leżą w sejsmicznym "pierścieniu ognia" na Pacyfiku. Jest to strefa intensywnej aktywności tektonicznej, w której trzęśienia ziemi i aktywność wulkaniczna sa szczególnie częste.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie