Przetrzebione szeregi dżihadystów po nalotach na obóz k. Aleppo

Świat
Przetrzebione szeregi dżihadystów po nalotach na obóz k. Aleppo
Flickr/watchsmart

Ponad 40 członków dżihadystycznego ugrupowania Dżabhat Fatah al-Szam zostało zabitych w czwartek wieczorem w nalotach na ich obóz w syryjskiej prowincji Aleppo, na północnym zachodzie kraju - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium nie jest na razie jasne, kto dokonał tych ataków z powietrza. Doszło do nich na zachodzie prowincji Aleppo, gdzie operuje rosyjskie lotnictwo i międzynarodowa koalicja dowodzona przez USA.

 

- Samoloty wojskowe, które należą do Rosji lub do międzynarodowej koalicji, uderzyły w obóz Dżabhat Fatah al-Szam w Dżabal el-Szejk Slejman na zachodzie prowincji Aleppo, zabijając ponad 40 członków ugrupowania - podało Obserwatorium.

 

Wśród zabitych byli dowódcy ugrupowania

 

Na początku miesiąca ok. 100 członków Dżabhat Fatah al-Szam zginęło w nalotach przeprowadzonych na ich pozycje na północy Syrii. Wśród zabitych byli dowódcy ugrupowania.

 

Dżabhat Fatah al-Szam to dawne syryjskie odgałęzienie Al-Kaidy. Ugrupowanie pierwotnie nazywało się Front al-Nusra, ale po oderwaniu się od Al-Kaidy w ubiegłym roku zmieniło nazwę. Organizacja jest sprzymierzona z kilkoma wpływowymi ugrupowaniami rebelianckimi, które walczą z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

 

Rosja jest sojuszniczką Asada, podczas gdy międzynarodowa koalicja jest do niego wrogo nastawiona.

 

Syryjski konflikt, w który na początku zaangażowani byli zwolennicy reżimu i syryjscy rebelianci, skomplikował się, gdy przyłączyły się do niego organizacje dżihadystyczne. Wzrost ich znaczenia sprawił, że w Syrii zaczęły interweniować mocarstwa m.in. Rosja.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie