Powstaje silniejsze ogrodzenie na południowej granicy Węgier

Świat
Powstaje silniejsze ogrodzenie na południowej granicy Węgier
Flickr/Freedom House
Ogrodzenie na węgiersko-serbskiej granicy. Zdj. ilustracyjne.

Na południowej granicy Węgier powstaje wyższe i silniejsze niż dotąd ogrodzenie - oświadczył doradca premiera Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi w piątek wieczorem w telewizji M1.

Bakondi powiedział, że z jednej strony na już istniejącym ogrodzeniu zainstalowano urządzenia elektroniczne: kamery termowizyjne, noktowizory, reflektory i kamery wideo, a z drugiej powstała droga, po której pojazdy mogą się szybko przemieszczać w dowolnych warunkach atmosferycznych.

 

Ponadto minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter obejrzał eksperymentalny odcinek nowego ogrodzenia, które jest wyższe, silniejsze i „nie można go przeciąć zwykłymi nożycami do metalu” - powiedział Bakondi. Ogrodzenie to umożliwia też oparcie się dużo większej presji migracyjnej oraz zapewnienie skutecznej ochrony granicy przy pomocy mniejszej liczby osób.

 

Według Bakondiego Unia Europejska w minionych latach nie dała „nigdy ani grosza” na takie cele.


Ogrodzenie zmniejszyło napływ migrantów


Premier Viktor Orban w sierpniu zeszłego roku zapowiedział, że na granicy Węgier z Serbią powstanie nowe ogrodzenie obok już istniejącego systemu zabezpieczeń. Jak podkreślił, będzie ono w stanie zatrzymać nawet kilkaset osób naraz.

 

Zbudowane w 2015 roku ogrodzenie wzdłuż granicy Węgier z Serbią i Chorwacją radykalnie zmniejszyło napływ migrantów z kierunku Bałkanów, ale pewna ich liczba wciąż przedostaje się na przez granicę serbsko-węgierską.

 

Bakondi oświadczył w poniedziałek, że na granicy Węgier z Serbią utrzymuje się stała presja migracyjna. Oznajmił, że w tym roku podjęto 1142 próby nielegalnego przedostania się przez tę granicę, co jest liczbą o porównywalnym rzędzie wielkości do ubiegłego roku, chociaż trwa intensywna ochrona granicy i panują mrozy.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie