PO odpowiada na list Kuchcińskiego: kryzys spowodowany decyzjami marszałka

Polska
PO odpowiada na list Kuchcińskiego: kryzys spowodowany decyzjami marszałka
Polsat News

Kryzys parlamentarny na przełomie roku spowodowany był decyzjami marszałka Sejmu - podkreślił przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann w odpowiedzi na pismo marszałka Marka Kuchcińskiego.

Marszałek Kuchciński zwrócił się w czwartek do 45 posłów, którzy 16 grudnia przerwali obrady Sejmu, o wyjaśnienia; oczekuje na odpowiedź do rozpoczęcia kolejnego posiedzenia, zaplanowanego na 8 lutego. Marszałek chce wyjaśnień w sprawie uczestnictwa "w działaniach uniemożliwiających prace Sejmu na sali posiedzeń, polegających na gromadzeniu się posłów poza wyznaczonymi, stałymi miejscami do siedzenia oraz blokowaniu dostępu do mównicy, a także miejsca osoby, która przewodniczyła obradom".

 

Neumann w piśmie do marszałka, którego skan zamieścił na Twitterze, podkreślił, że decyzje podjęte 16 grudnia przez marszałka naruszyły przepisy konstytucji, regulaminu Sejmu i ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. "Przede wszystkim należy wskazać na nieuzasadnione wykluczenie z posiedzenia Sejmu RP w dniu 16 grudnia 2016 r. posła Michała Szczerby" - napisał Neumann w imieniu członków klubu parlamentarnego PO.

 

Naruszenie jawności posiedzeń Sejmu

 

W jego ocenie tryb pracy w Sejmie przyjęty przez marszałka "naruszył zasady demokratycznego państwa prawa, w szczególności poprzez niedochowanie procedury stanowienia prawa". Neumann uważa, że "przyjęcie procedury głosowania łącznego poprawek do procedowanego projektu ustawy budżetowej stanowiło przede wszystkim naruszenie konstytucyjnej jawności posiedzeń Sejmu RP oraz prawa obywateli do informacji".

 

Szef klubu PO dodał, że marszałek uniemożliwił posłom przedstawienie stanowiska w odniesieniu do procedowanego projektu ustawy pozbawiając posłów opozycji możliwości skutecznego wypełniania swoich obowiązków poselskich.

 

Albo się zagubił, albo działa na zlecenie partyjnych kolegów

 

"W związku z powyższym należy stwierdzić, że mający miejsce na przełomie roku 2016/2017 kryzys parlamentarny spowodowany był decyzjami Pana Marszałka, które naruszyły przepisy prawa, w szczególności Konstytucji RP i Regulaminu Sejmu RP" - podsumował Neumann w liście do Kuchcińskiego.

 

- To przykre i żenujące - tak z kolei list marszałka Sejmu ocenił szef PO Grzegorz Schetyna. – Nie rozumiem zachowań marszałka Kuchcińskiego - dodał Schetyna na konferencji prasoiwej w Kielcach.

 

- Widzę dwie możliwości. Albo zagubił się i pomylił rolę, bo to są takie działania śledcze, czy policyjne. Nie wypada marszałkowi w ten sposób zwracać się do parlamentarzystów. Albo po prostu egzekwuje, czy realizuje zlecenia swoich partyjnych kolegów - zaznaczył szef PO.

 

Schetyna odnosząc się do odwołania komendanta Straży Marszałkowskiej Arkadiusza Koschalke wyraził nadzieję, że to nie on przyczynił się do tej decyzji. - Mam nadzieję, że to nie ja przyczyniłem się do niej. Bo powiedziałem, że Straż Marszałkowska podczas naszego protestu w Sejmie zachowywała się bardzo przyzwoicie - podkreślił lider PO.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie