Orban w liście do Trumpa o wspólnym kształtowaniu przyszłości

Świat
Orban w liście do Trumpa o wspólnym kształtowaniu przyszłości
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

- Nasze coraz szersze kontakty gospodarcze i długotrwała współpraca w takich sferach jak np. walka z terroryzmem, a także podobne zapatrywania na politykę gospodarczą i politykę bezpieczeństwa, poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych obywateli, kontrolę granicy i migrację stwarzają historyczną szansę, byśmy wspólnie kształtowali przyszłość - napisał premier Węgier Viktor Orban.

Premier Węgier Viktor Orban napisał list gratulacyjny do nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

Podkreślił, że „historyczne zwycięstwo wyborcze” Trumpa stanowi "silne pełnomocnictwo do zmian od narodu amerykańskiego".

 

Zaznaczył też, że z radością czeka na "pogłębienie długotrwałych, silnych i serdecznych stosunków", i wyraził nadzieję, że dzięki dalszym partnerskim stosunkom uda się sprostać wyzwaniom i wykorzystać możliwości.


Dobiega kresu epoka "liberalnej nie demokracji"


Po ogłoszeniu wyniku amerykańskich wyborów w listopadzie Orban powiedział, że dobiega kresu epoka "liberalnej nie demokracji" i możemy powrócić do "rzeczywistej demokracji". Mówił też o "historycznym wydarzeniu, kiedy to zachodnia cywilizacja z powodzeniem, jak się wydaje, wyzwala się z niewoli jednej ideologii".

 

Partia Orbana, Fidesz w piątkowym komunikacie wyraziła przekonanie, że "wybór Donalda Trumpa wyznacza nową epokę, w której dyktaturę politycznej poprawności mogą zastąpić szczere słowa, a decyzje będą podejmowane nie na podstawie ideologii, lecz zdrowego rozsądku".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie