Europejczycy na potężnym "haju"

Świat
Europejczycy na potężnym "haju"
Pixabay/stevepb/Public Domain

Europol opublikował raport na temat rynku narkotykowego w UE w 2016 r. Wynika z niego, że Europejczycy najczęściej spośród substancji zakazanych sięgają po marihuanę i kokainę.

Eksperci ostrzegają, że na rynku używek sukcesywnie zwiększa się udział nowych substancji psychoaktywnych, wywołujących znacznie większe zniszczenia w organizmie niż klasyczne narkotyki - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

 

Rynek nielegalnych narkotyków w Europie szacowany jest na ok. 24 mld euro. Najpopularniejszą substancją w UE są konopie indyjskie, których sprzedaż generuje 9,3 mld euro zysku rocznie.

 

Miliony ze "skrętem"

 

Ogółem w ub.r. po marihuanę (wytwarzaną z suszu konopi) sięgnęło co najmniej 22 mln dorosłych Europejczyków - ostrzega Europejski Urząd Policji (Europol) w swoim najnowszym raporcie.

 

Z powodu dużej popularności oraz relatywnie niskiej ceny w ostatniej dekadzie znacznie zwiększyła się produkcja konopi indyjskich w Europie, co doprowadziło z kolei do zmniejszenia importu tego narkotyku z Afganistanu i Maroka. W Europie dominującymi producentami marihuany są Albania, Czechy oraz Holandia.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie