Bułgarski wiceminister z zarzutami

Świat
Bułgarski wiceminister z zarzutami
Flickr/Klearchos Kapoutsis/CC BY 2.0

Bułgarska prokuratura postawiła w piątek zarzuty wiceministrowi spraw zagranicznych Christo Angeliczinowi w związku z naruszeniami ustawy o zamówieniach publicznych, które naraziły skarb państwa na znaczne straty.

Jedno z dwóch dochodzeń w sprawie Angeliczina wszczęto po interwencji byłego szefa dyplomacji Kristiana Wigenina, obecnie europosła lewicy. Śledztwo dotyczy zamówienia na centrale telefoniczne dla bułgarskich ambasad bez odpowiedniego przetargu. Rzeczniczka prokuratury Rumiana Arnaudowa nie wyklucza, że na skutek dochodzenia w stan oskarżenia może być postawiony również obecny minister spraw zagranicznych.

 

Drugie postępowanie dotyczy zamówień na bilety samolotowe i hotele dla dyplomatów.

 

Angeliczin jest trzecim oskarżonym przez prokuraturę członkiem rządu Bułgarii, kierowanego przez centroprawicowego premiera Bojko Borysowa; gabinet ten jest od listopada oficjalnie w stanie dymisji.

 

Dotychczas zarzuty postawiono ministrom zdrowia i obrony. Szef resoru zdrowia Petyr Moskow jest oskarżony o przeprowadzenie kontrowersyjnej transakcji barterowej z Turcją, której przedmiotem były szczepionki.

 

Zarzuty także dla byłych 5 ministrów

 

Minister obrony Nikołaj Nenczew będzie odpowiadać za szkody spowodowane opóźnieniem remontu myśliwców wojskowych i narażenie na niebezpieczeństwo pilotów. Proces, w którym świadkiem będzie m.in. prezydent Rumen Radew, dawny dowódca lotnictwa wojskowego, rozpocznie się 22 lutego.

 

W ostatnich kilku tygodniach prokuratura postawiła też zarzuty pięciu byłym ministrom, którzy sprawowali te funkcje w latach 2005-2013.

 

Rumen Owczarow i Petyr Dymitrow byli przedstawicielami Bułgarskiej Partii Socjalistycznej w koalicyjnym rządzie Sergieja Staniszewa (2005-2009). Zarzucono im niegospodarność i spowodowanie strat w budżecie poprzez zawarcie umowy na budowę drugiej elektrowni jądrowej, w Belene nad Dunajem.

 

W tej samej sprawie oskarżony jest były minister energetyki w poprzednim gabinecie Borysowa Delian Dobrew. Jego kolegom w tym rządzie - wicepremierowi i ministrowi finansów Symeonowi Diankowowi oraz szefowi resortu gospodarki i energetyki Trajczo Trajkowowi - zarzucono nadużycia i spowodowanie strat dla budżetu podczas prywatyzacji mniejszościowych udziałów skarbu państwa w przedsiębiorstwie przesyłu energii elektrycznej EVN w 2011 roku.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie