"To jest kolejny krok w kierunku PRL". Platforma krytykuje plany Radziwiłła

Polska
"To jest kolejny krok w kierunku PRL". Platforma krytykuje plany Radziwiłła
Pixabay/public domain

Kolejki do lekarzy zamiast maleć - rosną, proponowane obecnie kierunki zmian systemu to powrót do PRL - ocenił Tomasz Grodzki (PO). Krytykował m.in. plany MZ zmian w ustawie o ratownictwie medycznym; wskazywał na rosnące ceny leków i wciąż zbyt małe nakłady na ochronę zdrowia.

W czwartek przed południem plany swego resortu na ten rok przedstawił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Do konferencji szefa MZ odniósł się "minister zdrowia" w gabinecie cieni Platformy senator Tomasz Grodzki.

 

W jego ocenie, zapowiedzi Radziwiłła rozmijają się z rzeczywistością w służbie zdrowia. - Kolejki zamiast maleć rosną, ludzie narzekają, natomiast kierunki zmian tego systemu są takie, z którymi nie zgadzamy się całkowicie. To jest powrót do Centralnej Komisji Planowania, do systemu budżetowego, do wyeliminowania podmiotów prywatnych, które wnosiły swój wkład w działanie systemu ochrony zdrowia. Jest to powrót do czasów PRL - mówił Grodzki.

 

"200 preparatów potaniało średnio o 3 zł, ale ponad 500 podrożało o 8"

 

Polityk Platformy krytykował m.in. przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o sieci szpitali, plany resortu dotyczące zmian w ustawie o ratownictwie medycznym oraz program darmowych leków dla seniorów "75 Plus". - Jak popatrzymy na listę leków refundowanych, zmodyfikowaną ostatnio, to nieco ponad 200 preparatów potaniało średnio o 3 złote, ale ponad 500 preparatów podrożało średnio o 8 złotych, a niektóre ponad 100 złotych - wskazywał senator PO.

 

Odnosząc się do planów zmian w ustawie o ratownictwie medycznym, polityk podkreślił, że zmierzają one do usunięcia z systemu prywatnych firm. - To jest kolejny krok w kierunku PRL - będziemy na karetkę czekać po prostu dłużej - przekonywał Grodzki.

 

Ocenił, że nakłady na ochronę zdrowia są wciąż zbyt niskie. - Służba zdrowia w Polsce czeka na kroplówkę finansową i jej się nie możemy doczekać - mówił. - Ten rok miał być rokiem zwiększania tych nakładów, ale nie jest. Padły mgliste zapowiedzi, że będzie to rok przyszły, ale bez jakichkolwiek konkretów - stwierdził senator Platformy.

 

Jego zdaniem, średnia europejska nakładów na ochronę zdrowia to ok. 7 proc. PKB. - Zakreślanie perspektywy 2025 roku jako terminu dojścia do poziomu, skromnego poziomu, 6 proc. PKB na zdrowie, to jest handlowanie Inflantami, bo wówczas rząd pewnie będzie inny i parlamentarzyści będą inni - ocenił Grodzki.

 

Według niego, nie wiadomo ponadto, w jaki sposób rząd chciałby finansować służbę zdrowia po ewentualnej likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Senator nie odpowiedział na pytanie, czy posłowie PO wesprą swymi podpisami przygotowywany przez klub Kukiz'15 wniosek o odwołanie Radziwiłła. - Nie jestem w tej chwili upoważniony do tego, by powiedzieć, jak zachowa się klub PO, ale nasze podejście, całkowicie merytoryczne, jest zdecydowanie krytyczne - zaznaczył Grodzki.

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie