Paul McCartney pozwał Sony/ATV. Chodzi o prawa autorskie do piosenek Beatlesów

Kultura
Paul McCartney pozwał Sony/ATV. Chodzi o prawa autorskie do piosenek Beatlesów
Pixabay

Paul McCartney złożył w środę w sądzie w Nowym Jorku pozew przeciwko wydawcy muzycznemu Sony ATV Music Publishing, chcąc odzyskać prawa autorskie do ponad 260 piosenek Beatlesów, w tym hitów takich jak "Yesterday", "Hey Jude" i "Let It Be".

Według amerykańskiego prawa o ochronie praw autorskich z 1976 roku artyści mogą ubiegać się o odzyskanie praw do swych utworów 35 lat od ich premiery lub nawet 56 lat w przypadku utworów, odsprzedanych stronom trzecim przed 1978 rokiem. W 2018 roku minie 56 lat od premiery singla "Love Me Do".

 

John Lennon i Paul McCartney odsprzedali prawa do swych utworów kilku firmom, w których posiadanie weszło następie ATV. W 1985 roku firmę, wraz z prawami m.in. do ponad 250 piosenek duetu McCartney-Lennon, przejął Michael Jackson, który wydał na to 47,5 mln dolarów. Jackson doprowadził następnie do połączenia ATV i Sony, a w 2016 roku - siedem lat po śmierci króla popu - doszło do sprzedaży za 750 tys. dolarów praw, posiadanych przez ATV, firmie Sony Corp.

 

Sony: "pozew jest niekonieczny i przedwczesny"

 

Jak poinformowano, McCartney już w październiku 2008 roku zawiadomił Sony/ATV Music Publishing o zamiarze odzyskania praw do dziesiątków utworów napisanych między wrześniem 1962 a czerwcem 1971 roku.

 

Firma nazwała w oświadczeniu pozew "niekoniecznym i przedwczesnym". "Sony/ATV darzy najwyższym szacunkiem sir Paula McCartneya, z którym łączy nas długa i wzajemnie satysfakcjonująca relacja z poszanowaniem dla cennego zbioru utworów duetu Lennon-McCartney" - głosi komunikat.

 

Według pozwu Sony/ATV próbowało zablokować negocjacje z McCartneyem do rozstrzygnięcia podobnej sprawy z udziałem brytyjskiego zespołu Duran Duran w angielskim sądzie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie