Państwo Islamskie straciło prawie ćwierć swojego terytorium

Świat
Państwo Islamskie straciło prawie ćwierć swojego terytorium
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Terrorystyczna organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie straciła od początku ub.r. prawie ćwierć swojego terytorium rozciągającego się na ziemiach formalnie należących do Syrii i Iraku - podał w czwartek specjalistyczny ośrodek badawczy IHS Jane's.

Analitycy centrum badań nad terroryzmem i rebeliami IHS Jane's oceniają zeszłoroczne straty terytorialne IS jako "bezprecedensowe". Prognozują też, że w 2017 roku siły dżihadystów zostaną wyparte z północnej części Iraku, a w szczególności z Mosulu.

 

Stracili prawie 30 tys. km2

 

Z danych IHS Jane's wynika, że terytorium kalifatu IS skurczyło się w 2016 roku o 23 proc. z 78 tys. km2 do nieco ponad 60 tys. km2. Obecnie jest to obszar porównywalny z terytorium Korei Północnej. Analityk ośrodka Columb Strack zwraca uwagę, że sytuacji dżihadystów nie poprawiło nawet odbicie z rąk syryjskich wojsk Palmiry.

 

Według analityków trwająca obecnie ofensywa sił irackich doprowadzi w pierwszej połowie roku do odbicia Mosulu na północy kraju.

 

Po Mosulu pora na Hawidżę

 

- Po Mosulu rząd iracki prawdopodobnie skupi się na zlikwidowaniu punktów oporu w okolicy Hawidży, którą dżihadyści wykorzystują jako bazę do ataków terrorystycznych na Bagdad - prognozuje IHS Jane's.

 

Jednocześnie ośrodek dodaje, że trudniejszym zadaniem będzie odbicie ar-Rakki, czyli miasta uznawanego za stolicę kalifatu w Syrii. Zdobycie tego obszaru będzie wymagało zaangażowania poważnych sił lądowych i wsparcia którejś z zewnętrznych potęg: USA, Rosji lub Turcji.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie