Na Pacyfiku powstanie pływające miasto przyszłości

Technologie

Artisanopolis - tak będzie nazywać się pływające miasto przyszłości - powstanie w Polinezji Francuskiej na Pacyfiku. Ma być otoczone falochronem i mieścić kilka tysięcy mieszkańców. Prace mają się zacząć w ciągu kilku lat.

Miasto zaprojektowane przez Instytut Seasteading, zrzeszający m.in architektów, biologów i działaczy na rzecz ochrony środowiska, miałoby się składać z pojedynczych, połączonych ze sobą bloków, które unoszą się na powierzchni wody. Bloki te w razie potrzeby, lub zachcianki, można by swobodnie "przesuwać" w inną część miasta. Ponieważ Artisanopolis ma być samowystarczalne, pomysłodawcy zadbali również o podstawowe potrzeby mieszkańców takie jak dostęp do wody i żywności.

 

Miasto będzie samowystarczalne

 

W tym celu w mieście miałyby powstać specjalnie skonstruowane szklarnie do uprawy żywności. Mieszkańcy nie będą również narzekać na brak wody. W mieście mają zostać zainstalowane specjalne filtry, które będą słoną wodę morską przerabiać na słodką  - używaną przez człowieka. Energie do miasta mają z kolei dostarczać liczne elektrownie słoneczne i wodne.

 

Konstrukcja tego typu, nie mogłaby stać swobodnie na środku oceanu bez żadnego zabezpieczenia przed siłami natury. Dlatego Artisanopolis ma być ogrodzone falochronem, który minimalizowałby ewentualne zagrożenie.

 

Artisanopolis ma zlikwidować nierówności społeczne

 

Według Seasteading w przyszłości miasta unoszące się na wodzie mają zlikwidować jeden z fundamentalnych problemów z jakimi boryka się obecnie ludzkość - nierówności społeczne. Ponadto twórcy uważają, że będzie do doskonale miejsce do testowania nowych metod rolniczych oraz alternatywnych sposobów zarządzania.

 

Polsat News, forbes.pl

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze