"Good night and good luck!" Morawiecki spotkał się z Clooneyem w Davos

Świat
"Good night and good luck!" Morawiecki spotkał się z Clooneyem w Davos
Ministertwo Rozwoju/Twitter

Wicepremier Mateusz Morawiecki pochwalił się na Twitterze zdjęciem z amerykańskim gwiazdorem Georgem Clooneyem. Panowie spotkali się na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

"Good night and good luck!" - tak zatutułowano fotografię, na której są polski wicepremier i hollywoodzki aktor.


"Good Night and Good Luck" to film z 2005 roku, w reżyserii Clooneya. Opowiada historię wybitnego amerykańskiego dziennikarza telewizji CBS Edwarda R. Murrowa i jego zespołu, który sprzeciwia się naciskom i odsłania działalność wpływowego senatora Josepha McCarthy'ego. Polityka, który na początku lat 50. stał na czele senackiej komisji walczącej z "działalnością komunistyczną" i nadającej ton amerykańskiej polityce tamtych czasów.

 

 
Wicepremier Morawiecki bierze udział w Davos m.in. w nieformalnym elitarnym spotkaniu liderów ekonomicznych. Na tym spotkaniu obecni będą m.in. szefowa MFW Christine Lagarde, komisarze UE, ministrowie finansów, szefowie instytucji finansowych.

 

Zaznaczył, że szefowa MFW mówiła w środę, że jedyną odpowiedzią na wzrost populizmu jest większa redystrybucja dochodów.  - Tak rok temu nikt w Davos nie mówił, a dwa lata temu byłoby to wręcz niegrzeczne - ocenił Morawiecki.

 

- Wartość dodaną w gospodarce wypracowują przedsiębiorcy, należy im się za to chwała, więcej zarabiają, natomiast nie można zapomnieć o 80 proc. społeczeństwa, które nie należą do dzisiejszej polskiej klasy średniej, nie należą do klasy przedsiębiorców i ledwo wiążą koniec z końcem, a jednocześnie mają ogromne talenty i chcą te talenty wprząc w rozwój gospodarczy - dodał.

 

Wicepremier weźmie udział także w dyskusji na temat międzynarodowego unikania opodatkowania.

 

Globalizacja i wolny handel

 

Szczyt ekonomiczny w szwajcarskim Davos rozpoczął się we wtorek pod hasłem "Responsive and responsible leadership" ("Elastyczne i odpowiedzialne przywództwo”).

 

Przemowę powitalną wygłosił prezydent Chin Xi Jinping, który jako pierwszy przywódca Chin w historii Forum pojawił się w Davos.

 

Wśród 2,5 tys. uczestników szczytu, który potrwa do piątku, obok wysokich rangą polityków znajdą się też szefowie firm, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz gwiazdy Hollywood.

 

Główne tematy spotkania to m.in. coraz większe zróżnicowanie majątkowe na świecie oraz kwestia zmian klimatycznych i zwiększające się zagrożenia dla środowiska naturalnego.

 

polsatnews.pl, PAP

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie