Malarz wagi ciężkiej. Obrazy niedźwiedzia Juuso w galerii sztuki

Kultura

Juuso ma 17 lat i jest uzdolnionym artystą. Maluje całym ciałem. Właśnie zadebiutował prezentując swoje obrazy w jednej z galerii sztuki w Helsinkach. Na wernisażu jednak się nie pojawił. Za dużo waży. Bo jest niedźwiedziem brunatnym. Ceny malowanych przez niego obrazów wahają się od 50 do nawet 4 tysięcy euro.

Juuso to ponad 400-kilogramowy niedźwiedź, który mieszka w ośrodku dla zwierząt w fińskim Kuusamo. Jako maluch został osierocony przez matkę. Pewnego dnia jego opiekun, który akurat postanowił odświeżyć ściany budynków w ośrodku, zauważył, że niedźwiedź także interesuje się malarstwem.


Po kilku eksperymentach okazało się, że Jusso jest zdolnym artystą. Obrazy tworzy całym sobą. W galerii w Helsinkach można obejrzeć kilkanaście z nich.

 

Tworzy, gdy mu się chce


- Juuso tworzy sztukę wtedy, kiedy chce. Gdy prosimy go, żeby coś namalował, nie robi tego. Dobiera się do farb dopiero wtedy, gdy zostawiamy go samego - mówi Pasi Jantti, opiekunka Juuso.
 

Publiczność jest zachwycona dziełami malarza wagi ciężkiej. - Kiedy usłyszałam o tej wystawie, pomyślałam, że nie mogę tego przegapić. Musiałam zobaczyć te obrazy na własne oczy, szczególnie, że słyszałam o niedźwiedziu Juuso zanim jeszcze dowiedziałam się o wernisażu. Kiedy przyszłam do galerii, zobaczyłam, że wszyscy mają uśmiech na twarzy i to najbardziej podoba mi się w tej wystawie – mówi uczestnicząca w wernisażu Linda Lukkala z Helsinek.

 

Zyski sfinansują film o niedźwiedziach


Na sprzedaży obrazów autorstwa Juuso jego opiekunowie zarobili już 8 tysięcy euro. Z wystawą w Helsinkach wiążą nadzieję na kolejne zyski, dzięki którym uda się sfinansować nakręcenie filmu dokumentalnego o niedźwiedziach

 

Reuters, Polsat News

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie