Kolejne kłopoty gimnazjum w Koninie. Najpierw pobity uczeń, teraz nielegalny dyrektor

Polska
Kolejne kłopoty gimnazjum w Koninie. Najpierw pobity uczeń, teraz nielegalny dyrektor
Google Maps

Dyrektor gimnazjum w Koninie, w którym w ubiegłym roku skatowany został 14-letni uczeń, mógł zostać powołany z naruszeniem prawa - uważa Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Poprzednia dyrektorka została odwołana z powodu "niezapewnienia bezpieczeństwa". Władze miasta mogą się odwołać, ale prawdopodobnie i tak będą musiały powołać nowego dyrektora.

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał rozstrzygnięcie, w którym stwierdził, że organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły tylko wicedyrektorowi pracującemu w tej szkole, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora - nauczycielowi tej szkoły. Powierzenie obowiązków może trwać nie dłużej niż 10 miesięcy.

 

Wojewoda nadzoruje

 

- Jest rozstrzygnięcie nadzorcze. W trybie nadzoru wojewoda ma prawo wydać takie rozstrzygnięcie - powiedział polsatnews.pl Tomasz Stube, kierownik oddziału mediów i komunikacji społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Według wojewody nowy dyrektor Gimnazjum nr 6 w Koninie nie był wicedyrektorem szkoły, ani jej nauczycielem.

 

Zawiadomienie o "wszczęciu postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności Zarządzenia Nr 155/2016 z dnia 14 listopada 2016 roku, w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 6 Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Koninie" trafiło do konińskiego magistratu 16 stycznia.

 

Prezydent Konina raczej się odwoła

 

- Ta "decyzja nadzorcza" jeszcze do Urzędu Miasta Konina formalnie nie dotarła - powiedziała polsatnews.pl Joanna Szydłowska, kierownik biura prezydenta Józefa Nowickiego. Wedłuig niej dopiero po jej otrzymaniu zapadnie decyzja o dalszym losie p.o. dyrektora Gimnazjum nr 6.

 

- Urząd Miasta Konina ma 30 dni na odwołanie się od decyzji wojewody - poinformował polsatnews.pl Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

 

- Dlatego też po przeanalizowaniu uzasadnienia tego dokumentu będziemy podejmować dalsze decyzje - powiedziała Joanna Szydłowska.

 

Według niej, jeżeli treść decyzji będzie taka, jak informuje rzecznik wojewody, urząd miasta skorzysta z możliwości odwołania.

 

- Najprawdopodobniej odwołamy się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - powiedziała nam szefowa gabinetu prezydenta Konina.

 

Odwołanie za atak na ucznia

 

Prezydent Konina odwołał ze stanowiska Ludmiłę Woźniak, dyrektorkę Gimnazjum nr 6 Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Koninie z dniem 8 listopada 2016 roku bez wypowiedzenia po brutalnym pobiciu ucznia. Według urzędu miasta dyrektorka nie zapewniła bezpieczeństwa w szkole.

 

14 listopada ubiegłego roku na jej miejsce prezydent Konina powołał w trybie natychmiastowym Marcina Sypniewskiego. Ma on tę funkcję pełnić do dnia 31 sierpnia 2017 r.

 

Marcin Sypniewski był wcześniej nauczycielem i wicedyrektorem Gimnazjum nr 3 na konińskim Chorzniu. Został wybrany na radnego miasta Konina w poprzedniej kadencji Rady Miasta Konina. Był radnym Towarzystwa Samorządowego, a startował z listy Platformy Obywatelskiej.

 

Brutalne pobicie i trepanacja

 

W październiku ubiegłego roku w Gimnazjum nr 6 w Koninie doszło do brutalnego pobicia 14-letniego ucznia. Chłopiec trafił do szpitala w ciężkim stanie, przeszedł m.in. trepanację czaszki. Sprawcą pobicia był 15-letni uczeń, który został umieszczony w schronisku dla nieletnich na trzy miesiące. Pobiciu przyglądało się dwóch innych 15-latków, którzy nie pomogli młodszemu koledze zostało objętych nadzorem kuratora.

 

Z ustaleń policji wynika, że sprawcy chcieli dać nauczkę 14-latkowi, który jako bramkarz kilka dni wcześniej brał udział w szkolnym turnieju piłkarskim. Miał sfaulować piłkarkę Medyka Konin, czym zdenerwował 15-latków. Według innej wersji zdarzeń chłopiec miał obrażać dziewczynkę. Trzej gimnazjaliści na długiej przerwie zwabili kolegę do toalety i tam wymierzyli mu karę.

 

Sąd rodzinny natychmiast wszczął postępowanie wyjaśniające wobec wszystkich 15-latków.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie