Światowe koncerny ograniczą używanie plastiku. Zobowiązanie w Davos

Biznes
Światowe koncerny ograniczą używanie plastiku. Zobowiązanie w Davos
Flickr/Rob Sinclair/CC BY-SA 2.0

Tuż przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos największe światowe koncerny zobowiązały się do ograniczenia zużycia opakowań z tworzyw sztucznych. 40 firm m.in. Procter and Gamble, Unilever, Coca-Cola, Danone i Dow Chemical przyłączyło się do inicjatywy w tej sprawie.

Koncerny uznały, że 20 proc. światowej produkcji tworzyw sztucznych można by z korzyścią ponownie wykorzystać, a kolejne 50 proc. poddać utylizacji, zamiast wyrzucać na wysypiska śmieci czy zaśmiecać oceany.


Rok temu na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos fundacja im. brytyjskiej żeglarki Ellen MacArtuhr ostrzegała przed zanieczyszczaniem odpadami z tworzyw sztucznych mórz i oceanów. Jak poinformowała, do roku 2050 może być tam więcej plastikowych odpadów niż ryb. Z danych fundacji wynika, że w morzach i oceanach ląduje rocznie, co najmniej 8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych.


Kwestia zaśmiecania wód stała się tematem również w tegorocznej edycji Forum w Davos. Na krótko przed rozpoczęciem szczytu ekonomicznego 40 największych koncernów przyłączyło się do inicjatywy fundacji, która od dawna domaga się zastosowania tworzyw sztucznych nadającego się do utylizacji.


Koncern Unilever - producent żywności, kosmetyków i środków czystości - zobowiązał się do 2025 roku stosować tylko nadające się do powtórnego użytku lub biodegradacji opakowania. 


Globalizacja i wolny handel


Szczyt ekonomiczny w szwajcarskim Davos rozpoczął się we wtorek pod hasłem "Responsive and responsible leadership" ("Dostosowane do potrzeb i odpowiedzialne przywództwo").


Przemowę powitalną wygłosił prezydent Chin Xi Jinping, który jako pierwszy przywódca Chin w historii Forum pojawił się w Davos.


Wśród 2,5 tys. uczestników szczytu, który potrwa do piątku, obok wysokich rangą polityków znajdą się też szefowie firm, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz gwiazdy Hollywood.


Główne tematy spotkania to m.in. coraz większe zróżnicowanie majątkowe na świecie oraz kwestia zmian klimatycznych i zwiększające się zagrożenia dla środowiska naturalnego.

 

Deutsche Welle , polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie