Około 700 Francuzów walczy w szeregach IS w Syrii i Iraku - oceniają służby

Świat
Około 700 Francuzów walczy w szeregach IS w Syrii i Iraku - oceniają służby
Flickr.com/Day Donaldson/CC BY 2.0

Francuskie służby antyterrorystyczne oceniają, że około 700 obywateli Francji walczy w szeregach dżihadystycznego Państwa islamskiego (IS) w Iraku i Syrii. Oprócz tego około tysiąca nadal przebywa we Francji, ale pragnie przyłączyć się do dżihadu. Dane te podał w wywiadzie opublikowanym w środę w dzienniku "Le Figaro" szef Koordynacyjnej Jednostki Antyterrorystycznej (UCLAT) Loic Garnier.

Według niego nie wiadomo, jak duże niebezpieczeństwo stwarza każdy z dżihadystów, którzy stają wobec trudności z dotarciem do Iraku i Syrii; są oni rozpracowywani przez tajne służby.

 

Jednocześnie - pisze gazeta - zidentyfikowano około 200 bojowników IS, którzy byli w Syrii i Iraku i stamtąd powrócili do Francji; wiadomo, że są też tacy, którzy chcą wracać, ale sytuacja wojskowa i restrykcje na granicy z Turcją im to utrudniają.

 

Według UCLAT na obszarach kontrolowanych przez IS jest około 290 Francuzek czy też kobiet z francuskim obywatelstwem oraz 460 francuskich dzieci, z których jedna trzecia urodziła się już na tych terenach.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie