Nawalny: słowa Trumpa o zaufaniu do Putina są niepokojące

Świat
Nawalny: słowa Trumpa o zaufaniu do Putina są niepokojące
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY/POOL

- U mnie wywołuje to rozczarowanie i uczucie niepokoju, gdyż nie mam pojęcia, dlaczego Trump jest tak miły dla Putina - powiedział jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny w wywiadzie dla BBC.

Nawalny, adwokat i bloger, znany z walki z korupcją, zwrócił uwagę, że "przecież poglądy (Trumpa i Putina) na politykę, w konkretnych kwestiach, są stuprocentowo różne". - Na wszystko, od migracji do polityki, patrzą oni z przeciwstawnych pozycji - powiedział.

 

- Jednakże podobają się sobie wzajemnie i to jest dziwne - zauważył opozycjonista, który niedawno ogłosił, że zamierza startować w wyborach prezydenckich w Rosji w 2018 roku. W 2013 roku Nawalny wziął udział w wyborach mera Moskwy, przegrywając tylko z obecnym merem Siergiejem Sobianinem.

 

"Oni czują się zupełnie swobodnie"


Nawalny jest przekonany, że relacje łączące Kreml z innymi państwami "nie są gorącym tematem" w Rosji. Przyznaje jednak, że "nie podobają mu się i drażnią go" słowa przyszłego prezydenta USA o tym, że bliska współpraca z Putinem będzie czymś korzystnym.

 

Rosyjski opozycjonista nie czuje się jednak w żaden sposób oszukany z powodu takiego stanowiska. - Czuję się oszukany wtedy, kiedy putinowscy oligarchowie są w czołówce list najbogatszych ludzi Wielkiej Brytanii, kiedy przedstawiciele parlamentu Rosji kupują w Londynie mieszkanie warte 11 mln funtów. I to mimo faktu, że macie wiele specjalnych aktów prawnych, że jest w Wielkiej Brytanii ustawa o łapówkarstwie i możecie ich pociągnąć do odpowiedzialności na podstawie waszych własnych przepisów o walce z praniem pieniędzy i korupcją. Ale oni czują się zupełnie swobodnie - powiedział Nawalny.

 

"Będę rozczarowany jeśli Trump zniesie sankcje"


Pytany o to, co czułby, gdyby sankcje wobec Rosji zostały zniesione, Nawalny oświadczył: "Nie mogę popierać tej części sankcji, która dotyczy gospodarki rosyjskiej ogółem, jestem przecież obywatelem Rosji". - Ale będę na pewno ogromnie rozczarowany, jeśli Trump złagodzi i zniesie tę część sankcji, która dotyczy konkretnych osób, takich jak przyjaciele Władimira Putina i oligarchowie putinowscy czy skorumpowani urzędnicy w jego najbliższym otoczeniu - dodał.

 

Zdaniem Nawalnego restrykcje te są dobre dla rosyjskiego społeczeństwa. Jest to właśnie ta część sankcji, "którą rosyjskie społeczeństwo popiera" - powiedział opozycjonista.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie