Muzeum Warszawy będzie otwarte w maju

Polska
Muzeum Warszawy będzie otwarte w maju
pixabay/public domain

W 11 odrestaurowanych kamienicach na warszawskiej starówce będzie się mieściło obszerne muzeum upamiętniające dzieje miasta. W środku mają też być: biblioteka, czytelnia i kino. Oficjalne otwarcie - w dn. 26-28 maja.

- Prawie już ukończona została modernizacja 11 kamienic, pierwsza od ich powojennej odbudowy. Zostały przeprowadzone prace konserwatorskie i digitalizacja eksponatów. Ta modernizacja spowodowała, że będziemy tu mieli bardzo nowoczesne systemy bezpieczeństwa, a budynek będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tym pracom zostały także wydobyte zabytkowe walory tych kamienic - opowiadała podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

 

Pięć pięter w 11 kamienicach

 

Jak zaznaczyła, przywrócenie tego Muzeum miastu jest bardzo ważne. - Ta wystawa, jak i te kamienice, są istotnym elementem budowania tożsamości mieszkańców. Same kamienice traktujemy tak, jak muzealia, które będziemy pokazywać. Muzealia te nazywamy "rzeczami", bo są to "rzeczy warszawskie", które są w naszej kolekcji i jesteśmy ich chyba największym depozytariuszem. Te rzeczy są jednocześnie świadkami i uczestnikami historii. Chyba najważniejszym elementem naszego projektu jest wystawa główna, której pierwszą część obecnie realizujemy - powiedziała.

 

Nowa wystawa główna "Rzeczy warszawskie" wraz z częściami towarzyszącymi: "Danymi warszawskimi" i "Dziejami kamienic" oraz ekspozycja czasowa prezentująca kulisy powstania wystawy głównej ma zająć pięć pięter w 11 zmodernizowanych kamienicach.

 

30 kuratorów pracowało przez cztery lata

 

- Mamy w naszych zbiorach aż 300 tys. świadków przeszłości, oryginalnych przedmiotów, które były uczestnikami wydarzeń składających się na dzieje tego miasta. Przez ostatnie prawie cztery lata zespół ponad 30 kuratorów pochylił się nad nimi, by obmyślić sposób, jak je pokazać - relacjonował zastępca dyrektora Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów pracujących nad koncepcją wystawy głównej, Jarosław Trybuś.

 

Na wystawie głównej w sumie można będzie zobaczyć ponad 7,3 tys. oryginalnych przedmiotów prezentowanych w 21 gabinetach tematycznych. W maju ma zostać zaprezentowana pierwsza część tej ekspozycji składająca się z połowy gabinetów, a także wystawa czasowa i program edukacyjny. Udostępniona ma być także biblioteka z czytelnią varsavianistyczną, księgarnia, kino i kawiarnia. Druga część wystawy ma zostać udostępniona w październiku.

 

Ogólny koszt inwestycji to ponad 64 mln zł, na które - jak podkreślają przedstawiciele Muzeum - złożyły się fundusze z dotacji miasta oraz dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie