Muzeum w Auschwitz apeluje o informacje o SS-manach. Gwarantuje anonimowość

Świat
Muzeum w Auschwitz apeluje o informacje o SS-manach. Gwarantuje anonimowość
Pixabay/public domain

"Bez pełniejszej analizy i bez zrozumienia motywacji oraz mentalności sprawców, nasze starania o mądre ostrzeganie przyszłych pokoleń pozostaną jedynie intuicyjne. Dziś prosimy o pomoc!" - czytamy w apelu Muzeum Auschwitz-Birkenau do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej przesłanym.

"Dotychczas opieraliśmy się głównie na relacjach i wspomnieniach byłych więźniów, zachowanej dokumentacji obozowej oraz powojennych materiałach procesowych. Do dziś stanowi to fundament naszej wiedzy. Nie posiadamy jednak wielu źródeł, które pozwalają lepiej i pełniej zrozumieć motywację sprawców. W archiwach bowiem zachowało się bardzo niewiele prywatnych materiałów stworzonych przez członków załogi KL Auschwitz" - wyjaśnił w komunikacie dla prasy dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

 

Muzeum zwróciło się o pomoc w rozpowszechnieniu apelu do największych niemieckich i austriackich mediów.

 

"Ktokolwiek posiada jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia, prywatne listy, pamiętniki… i doszedłby do wniosku, że chce wesprzeć nasze wysiłki lepszego zrozumienia wpływów populistycznych mechanizmów nienawiści na jednostki ludzkie, prosimy o kontakt. Chcącym przekazać nam owe dokumenty, gwarantujemy pełną anonimowość" - napisał w Apelu dyrektor Cywiński.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie