Komisarz UE apeluje o pilną pomoc dla uchodźców na greckich wyspach

Świat
Komisarz UE apeluje o pilną pomoc dla uchodźców na greckich wyspach
PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos zaapelował w środę do krajów unijnych o pilną pomoc dla uchodźców przebywających na greckich wyspach. - Nie można pozostawić ich bez dachu nad głową w czasie najsurowszej od lat zimy - powiedział. W związku z dramatyczną sytuacją uchodźców Awramopulos pojechał na wyspę Lesbos.

- Chcę przekazać bardzo ważne przesłanie: na nas wszystkich, Grekach, Europejczykach, spoczywa humanitarny obowiązek poprawienia sytuacji na greckich wyspach zarówno dla migrantów, jak i mieszkańców tych wysp - powiedział Awramopulos. Jego oświadczenie opublikowała w środę Komisja Europejska.

 

Unijny komisarz dodał, że nie można zostawić Grecji samej z kryzysem uchodźczym. - Trzeba utrzymać europejską tradycję humanitaryzmu. Nie można po prostu zostawić uchodźców na lodzie i pozwolić, by tę najsurowszą zimę spędzili bez dachu nad głową. Trzeba znaleźć rozwiązanie dziś, nie jutro czy za tydzień - podkreślił Awramopulos.

 

Apel o zwiększenie relokacji


Zaapelował o podwojenie pomocy finansowej i humanitarnej na rzecz uchodźców przebywających w Grecji, a także o zwiększenie liczby uchodźców relokowanych z Grecji do innych państw UE.

 

Program relokacji 160 tysięcy uchodźców przebywających we Włoszech i w Grecji UE przyjęła w 2015 roku. Do tej pory w państwach UE rozmieszczono ok. 7,5 tys. uchodźców przejętych od Grecji i ok. 2,7 tys. osób przejętych od Włoch. Polska nie przyjęła żadnego uchodźcy w ramach relokacji.

 

W czwartek o sytuacji uchodźców w Grecji w związku z niskimi temperaturami ma debatować Parlament Europejski.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie