Karabiny maszynowe, broń krótka i amunicja - w 2016 r. padł rekord wykrytej nielegalnej broni

Polska

Pistolety maszynowe: Skorpion, Rak, Kałasznikow, CZ, broń krótka: Walther, TT, CZ 70, Colt, Zoraki, to niektóre z 552 sztuk broni zabezpieczonej przez policjantów CBŚP w 2016 r. To o 210 sztuk broni więcej niż w 2015 r. Broń w większości przypadków sprowadzono z zagranicy. Zatrzymano również handlarzy bronią, rusznikarzy, którzy ją przerabiali. Wpadły także osoby bez pozwoleń na jej użytkowanie.

W maju i czerwcu 2016 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach przeprowadzili przeszukania u 84 osób w całym kraju. Zabezpieczono wtedy 100 sztuk broni palnej, w tym pistolety maszynowe i broń krótką. Ponadto zabezpieczono ponad 17 tysięcy sztuk amunicji różnego typu i kalibru oraz elementy składowe broni takie jak: zamki, szkielety i iglice oraz narzędzia rusznikarskie.


W śledztwie ustalono, że zatrzymane kupowały broń palną i amunicję w większości poza granicami kraju. Nie miały także pozwolenia na broń.

 

Kupowali, bo nie wiedzieli, że potrzebne jest pozwolenie


Z kolei policjanci CBŚP w Szczecinie w maju 2016 r. zajęli się sprawą, w której mieszkaniec Śląska oferował do sprzedaży broń. Jednym z nabywców był mieszkaniec Szczecina. Funkcjonariusze uzyskali informacje, że kilkanaście osób z 10 województw kupiło od handlarza broń za pośrednictwem portalu internetowego. Sprzedający zapewniał, że nie jest na jego produkty wymagane zezwolenie, podczas gdy na broń tego typu w Polsce jest ono jednak konieczne.


W działania zaangażowanych zostało ponad 50 funkcjonariuszy, którzy sprawdzili 19 miejsc. Szczecińscy policjanci zabezpieczyli 26 sztuk broni palnej i 1500 sztuk różnego rodzaju amunicji, w tym blisko 300 sztuk amunicji tzw. "ostrej".


Większość odbiorców była zaskoczona, kiedy policjanci uświadomili im, że nielegalnie posiadają broń.

 

 

Przerabiali broń, produkowali tłumiki


Jedną z większych akcji przeprowadzonych przez CBŚP była również likwidacja miejsca wytwarzania i przerabiania broni na Dolnym Śląsku w październiku 2016 r. Funkcjonariusze  zabezpieczyli 36 sztuk broni palnej, długiej i krótkiej, w tym 9 sztuk broni maszynowej typu Skorpion, Kałasznikow, Rak oraz karabin PK. Zabezpieczono ponad 3,5 tys. sztuk amunicji do broni krótkiej i długiej, a także wiele istotnych elementów broni palnej i amunicji. Podczas przeszukania u rusznikarzy funkcjonariusze CBŚP znaleźli również kilkadziesiąt wytwarzanych samodziałowo tłumików huku. Część z przerobionej broni wyposażona była w takie tłumiki.


W jednym z przeszukanych miejsc funkcjonariusze odkryli nielegalnie importowaną do Polski broń niesprawną technicznie, która była przygotowywana do przerobienia na broń palną.

 

Broń rekwirowana "przy okazji"

 

Pozostałą broń, jak również nielegalną amunicję policjanci CBŚP zabezpieczali podczas zatrzymań osób, podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, działających np. metodą "na policjanta". Uzbrojone były także osoby trudniące się obrotem narkotykami, czy przestępczością akcyzową.


Za nielegalne posiadanie broni grozi do 8 lat więzienia. Za jej wytwarzanie i handel - do 10 lat.


Dla porównania w 2015 roku funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli 312 sztuk broni i prawie 19 tys. sztuk amunicji. W 2014 roku kryminalni ujawnili 232 sztuki broni.

 


polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie