Jerzy Owsiak i Orkiestra zgłoszeni do Pokojowej Nagrody Nobla

Polska
Jerzy Owsiak i Orkiestra zgłoszeni do Pokojowej Nagrody Nobla
PAP/Paweł Supernak

Joanna Schmidt z Nowoczesnej wysłała zgłoszenie kandydatury Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Pokojowej Nagrody Nobla. "To nasze wspólne dobro, nie tylko narodowe" - napisała na Twitterze posłanka.

- Temat już ruszył. Wysłałam wniosek i dostałam specjalny numer kodu. Teraz zbieram materiały do uzasadnienie kandydatury - oświadczyła posłanka Nowoczesnej w rozmowie z Wirtualną Polską.

 

Owsiak w opinii Schmidt zasługuje na nagrodę, ponieważ jego coroczna akcja jest ewenementem na skale światową: jednoczy Polaków, nawet tych o różnych poglądach i angażuje ludzi z całego świata.

 

Idea nie jest nowa

 

Sama idea nagrodzenia w ten sposób Jerzego Owsiaka i jego Orkiestry nie jest nowa. Na portalu Facebook od 2011 roku funkcjonuje podobna inicjatywa, jednak dopiero w tym roku, po kolejnym udanym finale akcji i zainteresowaniu polityków pojawiła się na to realna szansa.

 

Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski.

 

Zgłoszenia do Nagrody przyznawanej w danym roku można wysyłać do 1 lutego. Wtedy też publikowana jest finalna lista nazwisk wyłoniona przez Norweski Komitet Noblowski.

 

Kto może zgłosić kandydaturę

 

Nie każdy może zgłosić swoją kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla. Zgodnie z procedurami mogą to zrobić m.in. parlamentarzyści i członkowie rządów, rektorzy uniwersytetów i profesorowie zajmujący się badaniami nad pokojem, stosunkami międzynarodowymi, socjologią, historią lub prawem oraz laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

 

W czasie tegorocznego, 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się po raz kolejny uzbierać rekordową kwotę pieniędzy na ratowanie chorych dzieci i seniorów.

 

W akcję zaangażowało się ponad 120 tysięcy wolontariuszy w Polsce i na świecie.

 

Polsat News, Radio Zet. wp.pl

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie