Amnesty International krytykuje polską ustawę antyterrorystyczną. Błaszczak: lekceważą bezpieczeństwo

Polska
Amnesty International krytykuje polską ustawę antyterrorystyczną. Błaszczak: lekceważą bezpieczeństwo
PAP/Piotr Polak

- Mam bardzo złe zdanie o tego rodzaju organizacjach, które lekceważą bezpieczeństwo - powiedział w środę w Nowinach koło Kielc szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komentując raport Amnesty International o polskiej ustawie antyterrorystycznej. Według organizacji ustawa ogranicza wolności obywatelskie. Szef MSW uważa, że dzięki niej bezpiecznie przebiegły m.in. Światowe Dni Młodzieży.

- Mam bardzo złe zdanie o tego rodzaju organizacjach, które lekceważą bezpieczeństwo- powiedział w środę w Nowinach koło Kielc szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komentując raport Amnesty International o polskiej ustawie antyterrorystycznej.

 

AI: ustawa ogranicza wolności obywatelskie

 

We wtorek Amnesty International przedstawiła raport o regulacjach antyterrorystycznych w 14 państwach UE, w tym w Polsce. Oceniła, że ustawa o działaniach antyterrorystycznych jest nieprecyzyjna i ogranicza podstawowe prawa i wolności obywatelskie.

 

- Mam bardzo złe zdanie o tego rodzaju organizacjach, które lekceważą bezpieczeństwo - powiedział Błaszczak.

 

- Dzięki ustawie antyterrorystycznej bezpiecznie przebiegły Światowe Dni Młodzieży. Kilka osób, które były podejrzane, że mogą stanowić zagrożenie, dzięki tej ustawie zostało z Polski deportowanych- podkreślił.

 

Dodał, że ustawa przynosi bardzo pozytywne efekty, np. spadła liczba alarmów bombowych.

 

- Poprzez wymaganie rejestracji kart prepaid, a więc poprzez wyeliminowanie anonimowości w przypadku posługiwania się takimi kartami, zmniejszyła się liczba alarmów bombowych. W związku z tym instytucje państwowe nie ponoszą zbędnych kosztów związanych z tego rodzaju działalnością - zaznaczył Błaszczak.

 

Błaszczak: Polska jest bezpieczna dzięki ustawie

 

Minister spraw wewnętrznych podkreślił, że ustawa antyterrorystyczna jest potrzebna i stanowi ważne narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju.

 

- Proszę zauważyć, co dzieje się w Niemczech. Tam dochodzi do zamachów terrorystycznych, tam terroryści islamscy pozbawiają życia innych ludzi. We Francji mamy do czynienia ze stanem wyjątkowym. Jest on konsekwencją zamachów terrorystycznych, czy to w Paryżu czy w Nicei. Polska jest krajem bezpiecznym. Jednym z narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce jest ustawa antyterrorystyczna - zapewnił szef MSWiA.

 

- Niech "piękno duchowie", również w Polsce, opowiadają sobie różne dziwne historie. Ja stoję na stanowisku, że Polska musi być krajem bezpiecznym. Póki jestem ministrem spraw wewnętrznych i administracji nie wycofam się z tego rodzaju działań, bo bezpieczeństwo jest dla mnie priorytetem - oświadczył Błaszczak.

 

AI: brak niezależnych mechanizmów kontroli

 

Tzw. ustawę antyterrorystyczną Polska uchwaliła w czerwcu 2016 roku przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Według rządu ma ona podnieść efektywność polskiego systemu antyterrorystycznego, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i polepszyć koordynację działań służb.

 

Zgodnie z ustawą głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i osobą odpowiedzialną za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym jest szef ABW. Minister spraw wewnętrznych i administracji odpowiada za przygotowanie do takich zdarzeń, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie. Ustawa określa zasady m.in. wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego; przy trzecim i najwyższym, czwartym, minister spraw wewnętrznych może zakazać zgromadzeń publicznych lub imprez masowych - sam albo na wniosek szefa ABW lub komendanta głównego policji.

 

Według AI nowe regulacje przyznają Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego szerokie uprawnienia w obszarze działań operacyjnych i wzmacniają kompetencje w zakresie inwigilacji. Ustawa nie wprowadza przy tym niezależnych mechanizmów kontrolnych, które pozwalałyby na zapobieganie ewentualnym nadużyciom władzy i pociąganie do odpowiedzialności ich sprawców - podkreśla organizacja.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie