"Wystąpienie May bardziej realistyczne". Donald Tusk o słowach brytyjskiej premier

Świat
"Wystąpienie May bardziej realistyczne". Donald Tusk o słowach brytyjskiej premier
PAP/EPA/Patrick Seeger

"Smutny proces w surrealistycznych czasach, ale przynajmniej bardziej realistyczne zapowiedzi na temat Brexitu" - napisał Donald Tusk na Twitterze po wystąpieniu brytyjskiej premier. Dodał, że UE 27 państw będzie zgodna i gotowa do negocjacji, gdy Londyn złoży formalną notę o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty zgodnie z artykułem 50 unijnego traktatu.

 

 

 

Rozmowa Junckera z May planowana na wtorek

 

Komisja Europejska poinformowała, że jej przewodniczący Jean-Claude Juncker ma rozmawiać we wtorek telefonicznie z premier May na temat jej wystąpienia.

 

- Zareagujemy na brytyjskie stanowisko i wnioski tylko wówczas, gdy uruchomiony zostanie artykuł 50. traktatu - oświadczył rzecznik KE Margaritis Schinas.

 

Nowe porozumienie handlowe bez dotychczasowych swobód

 

Główny negocjator KE ws. Brexitu Michel Barnier podkreślił, że porozumienie o uporządkowanym procesie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii jest warunkiem wstępnym przyszłego partnerstwa.

 

- Moim priorytetem jest uzyskanie dobrego porozumienia dla UE 27 państw - napisał Barnier na Twitterze, dodając, że będzie gotów do rozpoczęcia negocjacji, gdy tylko Londyn złoży oficjalną notę w sprawie wyjścia z Unii.

 

May zapowiedziała we wtorek, że Wielka Brytania wraz z wyjściem z Unii Europejskiej opuści także wspólny rynek UE i będzie chciała wynegocjować nowe porozumienie o wolnym handlu, bez zachowania dotychczasowych czterech swobód: przepływu dóbr, usług, kapitału i osób. Zapowiedziała także, że wprowadzone zostaną nowe przepisy imigracyjne, które pozwolą na "kontrolę liczby osób, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie