Szczerski: będzie spotkanie prezydenta Dudy z kanclerz Merkel

Polska
Szczerski: będzie spotkanie prezydenta Dudy z kanclerz Merkel
PAP/EPA/OLIVER WEIKEN

Podczas wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie dojdzie do jej spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował we wtorek minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Do wizyty niemieckiej kanclerz ma dojść na początku lutego.

- Gospodarzem tej wizyty jest rząd. Natomiast mogę potwierdzić, że z kancelarii pani kanclerz Angeli Merkel przyszło zapytanie o możliwość spotkania z prezydentem Dudą. Pan prezydent zgodził się na to spotkanie, więc kiedy pani kanclerz do Polski przyjedzie, o to spotkanie wystąpiła, więc to spotkanie będzie miało miejsce między panią kanclerz Merkel i panem prezydentem Dudą - powiedział Szczerski, pytany w radiu RMF, czy na początku lutego dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec z prezydentem Dudą w Warszawie.

 

Minister dopytywany, czy wizyta niemieckiej polityk w stolicy to początek ocieplenia w stosunkach polsko-niemieckich, czy raczej niemiecka gra przed wyborami do Bundestagu, Szczerski stwierdził, że jest to kontynuacja strategicznego dialogu.

 

- To jest kontynuowanie tego strategicznego dialogu, który jest wymagany między Polską a Niemcami, po to żeby Europa była stabilna. Bez dialogu polsko-niemieckiego Europa nie będzie stabilna - podkreślił prezydencki minister.

 

"Spodziewamy się zmian"

 

Zaznaczył ponadto, że 2016 rok był na poziomie spotkań prezydentów Polski i Niemiec "niezwykle intensywny". Przypomniał, że prezydent Duda z prezydentem Joachimem Gauckiem w ubiegłym roku spotkał się 5-6 razy, ostatni raz w grudniu ub.r. w Berlinie.

 

Szczerski zwrócił też uwagę, że wizyta kanclerz Merkel w Warszawie przypada w szczególnym momencie, tzn. u progu rozpoczęcia prac przez nową administrację amerykańską. - Wszyscy spodziewamy się zmian, więc trzeba o nich podyskutować - dodał.

 

W niedzielę rzeczniczka PiS Beata Mazurek potwierdziła, że kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjeżdża do Polski na zaproszenie premier Beaty Szydło. Źródła dyplomatyczne w Berlinie potwierdziły przygotowania do wizyty, nie precyzując jednak terminu.

 

Wizyta "w okolicach 7 lutego"

 

Szef MSZ pytany we wtorek w "Salonie politycznym Trójki" w Polskim Radiu, czy wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce odbędzie się 7 lutego odpowiedział: "planujemy w tych okolicach".

 

Jak dodał, zna dokładną datę, ale jeszcze jej nie ogłosi. - Sytuacja jest dynamiczna, w Europie bardzo dużo się dzieje, są zgłaszane projekty, my również przygotowujemy własne spojrzenie na Unię Europejską, na jej reformę - podkreślił.

 

Szef MSZ pytany, czy agenda wizyty kanclerz Niemiec jest już rozpisana, odpowiedział, że jest. - Oczywiście jest wiele kwestii bilateralnych, bo to jest wizyta bilateralna i chcemy poruszyć kwestie różne, które są na porządku dnia, ale również są kwestie europejskie, które zakładamy, że pani kanclerz Merkel może poruszyć, dlatego że one w tej chwili są przedmiotem obrad Europy i mogą stanąć na porządku dnia Rady Europejskiej - mówił.

 

Jak podkreślił, w trakcie wizyty Merkel będzie trzeba wymienić się uwagami na temat kryzysu uchodźców i kryzysu migracyjnego, kryzysu klimatycznego, wspólnej polityki obronnej, bezpieczeństwa, Brexitu.

 

Dopytywany o to, czy kanclerz Niemiec spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, nie potwierdził ani nie zaprzeczył. - Jeśli dojdzie do niego, to będzie to spotkanie dwóch liderów politycznych, przywódców partii, oczywiście, jeśli dostanę, jako MSZ, taką prośbę o zorganizowanie, to będzie pomagać w zorganizowaniu - dodał.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie