Smaczna i dobra konserwa… z bobra. Rusza produkcja

Świat
Smaczna i dobra konserwa… z bobra. Rusza produkcja
Pixabay/SteveRaubenstine/CC BY 2.0

Białoruskie zakłady mięsne wraz Ministerstwem Gospodarki Leśnej przygotowują się do rozpoczęcia produkcji wyrobów z niezwykłego gatunku dziczyzny. W planach jest wypuszczenie na rynek mielonki i kiełbasy z bobra. Do końca tego roku leśnicy mają przygotować 1750 gotowych do przetwórstwa tusz tych zwierząt.

- Aktualnie pracujemy nad tymi kwestiami z zakładami mięsnymi. Bardzo wiele przedsiębiorstw jest zainteresowanych - poinformował kierownik wydziału gospodarki myśliwskiej resortu gospodarki leśnej Siarhiej Szastakou.

 

Więcej żelaza, mniej fosforu

 

Szastakou  wyjaśnił, że w trakcie badań okazało się, iż mięso bobra zawiera dużo białka, selenu i witaminy C. Ma też mniej fosforu niż wołowina i wieprzowina. Za to żelaza ma blisko dwukrotnie więcej niż inne rodzaje mięs.


Populacja bobrów na Białorusi wynosi ok. 50 tys. sztuk. Specjaliści oceniają, że przekracza ona optymalną liczbę ponaddwukrotnie. Służby leśne skarżą się, że gryzonie budują żeremia (siedliska) w kanałach melioracyjnych, które zmieniają naturalne warunki w lesie  i powodują zalania znacznych obszarów.


Polowanie na bobry jest na Białorusi dozwolone, ale wymaga zezwolenia. Polować na nie można tylko za dnia, a zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia.

 

Pieczyste z bobra było już przysmakiem staropolskiej kuchni. Obecnie pojawia się głównie na stołach myśliwych.

 

belsat.eu, lenta.ru, polsatnews.pl

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze