Odmawiajcie mężom seksu, żeby poszli na wybory - zachęca kenijska polityk

Świat
Odmawiajcie mężom seksu, żeby poszli na wybory - zachęca kenijska polityk
PAP/PAP/EPA/Harish Tyagi
Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta

Mishi Mboko, posłanka kenijskiego parlamentu, wzywa kobiety, aby odmawiały swoim mężom współżycia. W ten sposób chce zmobilizować mężczyzn do rejestracji przed wyborami. - Odmawiajcie, aż pokażą ważną kartę do głosowania – apeluje. Mboko liczy na przegraną urzędującego prezydenta Kenyatty w kolejnych wyborach.

Jak powiedziała polityk, małżeński bojkot w jej domu nie był konieczny, ponieważ jej mąż już się zarejestrował. Czas na wyrobienie karty przed sierpniowym głosowaniem obywatele mają do 17 lutego.

 

Głos opozycji musi być liczniejszy

 

Zdaniem Mboko (wspierającej ODM – Pomarańczowy Ruch Demokratyczny) protest trzeba wziąć na poważnie, jeżeli obywatele chcą pozbawić stanowiska obecnego prezydenta, Uhuru Kenyatty, który sprawuje urząd od 2013 roku. W sierpniowych wyborach jego rywalem ma być polityk wspierany przez opozycyjne partie, w tym ODM. Według Mboko trzeba zmobilizować znacznie większą liczbę głosujących ze strony opozycji.

 

Płaciły prostytutkom, żeby protest się udał

 

Kobiety w Kenii już wcześniej wymuszały wstrzemięźliwość seksualną, żeby pośrednio wpłynąć na decyzje polityczne. W 2009 roku chciały zakończyć spór między premierem Raila Odingą i prezydentem Mwai Kibakim. Women's Development Organisation wywierały presję na mężczyznach, żeby przyspieszyli rozwiązanie kryzysu politycznego. W ciągu tygodniowego protestu organizacja płaciła prostytutkom, żeby nie pracowały.

 

Protest wynikał z obaw o powtórkę wydarzeń z poprzednich lat, kiedy po zakwestionowanych przez Odingę wynikach wyborów prezydenckich wybuchły krwawe zamieszki, w których zginęło ponad tysiąc osób.

 

Historia seks-protestów

 

Strajki tego typu były stosowane przez kobiety w wielu krajach na świecie. W znacznym stopniu przyczyniły się m.in. do zakończenia czternastoletniej wojny domowej w Liberii w 2003 roku.

 

Seksualna abstynencja w imię politycznego rozejmu jest tak stara, jak historia polityki. W komedii o pacyfistycznej wymowie "Lizystrata”, napisanej w roku 411 p.n.e., Arystofanes opisał zmowę Greczynek, które odmawiały mężom seksu, żeby zawarli pokój.

 

bbc.co.uk, telegraph.co.uk, archived.thisisafrica.me, www.standardmedia.co.ke

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie