Modelki w hidżabach reklamowały Dzień Australii. Po pogróżkach wycofano billboardy

Świat
Modelki w hidżabach reklamowały Dzień Australii. Po pogróżkach wycofano billboardy
Facebook

Na ulicach Melbourne w południowo-wschodniej części Australii pojawiły się niedawno billboardy zachęcające do udziału w Dniu Australii 2017. Kontrowersyjne okazało się jednak zdjęcie, jakie graficy dobrali do informacji - dwie uśmiechnięte kobiety w hidżabach, tradycyjnych nakryciach głów muzułmańskich kobiet, na tle flagi Australii. Kampania znalazła wielu zdecydowanych przeciwników.

Niektórzy poczuli się na tyle urażeni faktem promowania święta narodowego Australii przez muzułmanki, że firma odpowiadająca z billboardy otrzymała liczne skargi związane z tą kampanią. Przeciwnicy akcji notorycznie wysyłali też agencji groźby. Pracownicy poczuli się na tyle zagrożeni, że ostatecznie podjęto decyzję o usunięciu kontrowersyjnych billboardów.

 

Sprawę skomentował także Robin Scott, minister spraw multikulturowych stanu Wiktoria, gdzie znajduje się Melbourne, który wyraził swoje rozczarowanie faktem, że "maleńka mniejszość atakuje dumnych Australijczyków".

 

"Każdy, kto uznaje to za zwycięstwo, powinien odświeżyć sobie prawdziwe znaczenie Dnia Australii" - napisał Scott w oficjalnym oświadczeniu. "Chodzi o zebranie ludzi razem i cieszenie się różnorodnością, która czyni ten stan i ten kraj wspaniałymi" - dodał.

 

Dzień Australii obchodzony jest 26 stycznia, aby uczcić rocznicę dobicia do australijskiego brzegu pierwszego brytyjskiego statku w 1788 r.

 

W ramach kampanii opublikowano też pięć innych zdjęć ukazujących przedstawicieli mniejszości kulturowych.

 

BBC News, polsatnews.pl

pam/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie