Wydano już blisko ćwierć miliona pozwoleń na pobyt we Francji

Świat
Wydano już blisko ćwierć miliona pozwoleń na pobyt we Francji
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Pixabay/Freedom House/Public Domain

Według najnowszych danych francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w minionym roku pozwolenie na pobyt we Francji wydano 227 550 osobom, azyl przyznano 26 351 uchodźcom, a obywatelstwo uzyskało prawie 89 tys. osób.

Znacznie, o 22 proc., wzrosła w ubiegłym roku liczba wniosków o azyl - podała Dyrekcja Generalna ds. Cudzoziemców MSW. W roku 2015 wzrost ten wyniósł 6,5 proc., o połowę mniej niż zarejestrowana przez Eurostat średnia europejska.

 

Największą grupę azylantów stanowią Sudańczycy przed Afgańczykami, Albańczykami i Haitańczykami. Syryjczycy są dopiero na piątym miejscu.

 

Według danych MSW liczba cudzoziemców spoza UE, legalnie przebywających we Francji, wynosi obecnie 2,8 miliona. Połowa z nich ma pozwolenie na dłuższy pobyt, a około 250 tys. przyznano dokumenty tymczasowe, ważne od kilku miesięcy do roku.

 

Podczas gdy wzrasta liczba wniosków o pozwolenie na pobyt we Francji, maleje liczba podań o przyznanie wiz krótkiego pobytu i tranzytowych (o 4,2 proc.). Według MSW jest to wynikiem spadku zainteresowania turystycznymi podróżami do Francji po krwawych zamachach terrorystycznych w Paryżu i Nicei.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze