"Bezpieczeństwo, rozwój, sprawy społeczne". Beata Szydło zapowiada nowe zadania rządu

Polska
"Bezpieczeństwo, rozwój, sprawy społeczne". Beata Szydło zapowiada nowe zadania rządu
Polsat News

- Jesteśmy od tego, żeby pracować. Za to nam płacą obywatele. Praca, a nie polityczne awantury. Tak działało, działa i będzie działać Prawo i Sprawiedliwość. Tak będzie działał rząd PiS - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas wtorkowej konferencji prasowej, która odbyła się pod hasłem #RokNowychZadań. Premier mówiła o tym, jakie mają być nowe kierunki działań rządu.

Premier poinformowała, że od środy przez dwa tygodnie zamierza spotykać się z poszczególnymi ministrami, aby omówić dotychczasowy program, zrewidować, które punkty udało się zrealizować, a które nie, ale też zaplanować cele na kolejnych 12 miesięcy.

 

Jako pierwsi z premier spotkają się szef MON Antoni Macierewicz oraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak dodała później, na ten sam dzień planowane są spotkania z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Następnie mają się odbyć rozmowy z kolejnymi ministrami.

 

Będą odbudowywać zaufanie nadużyte przez "nieodpowiedzialną opozycję"

 

Premier mówiła na konferencji prasowej, że ostatnie wydarzenia i "nieodpowiedzialna opozycja w Sejmie" nadużyły zaufanie obywateli do polityków i do władz.

 

- Musimy to odbudować. Musimy pokazać Polakom, że polskie państwo funkcjonuje, że polskie państwo działa sprawnie, a politycy rządzący, politycy Prawa i Sprawiedliwości bardzo poważnie traktują sprawy Polaków - podkreśliła.

 

Dlatego rząd - jak mówiła premier - "będzie pracował właśnie po to, ażeby te kierunki i te działania (...) i te zadania, które podejmiemy były ukierunkowane na te sprawy, na które czekają zwykli obywatele".

 

- Dzięki temu, że mamy przygotowany plan działań, dzięki temu, że dobrze przygotowaliśmy się do rządzenia, przygotowaliśmy dobry program, skoncentrowaliśmy się na sprawach ważnych dla obywateli i dotrzymujemy słowa, w ubiegłym roku udało się nam zrobić bardzo dużo dobrych rzeczy - powiedziała szefowa rządu.

 

Jak zapowiedziała, także w nadchodzącym roku program będzie się koncentrował wokół trzech najważniejszych tematów: bezpieczeństwa, rozwoju oraz spraw społecznych.

 

"Budżet w doskonałej kondycji"

 

- Jesteśmy od tego, żeby pracować. Za to nam płacą obywatele. Praca, a nie polityczne awantury. Tak działało, działa i będzie działać Prawo i Sprawiedliwość. Tak będzie działał rząd PiS - powiedziała Szydło.

 

- Nas stać na 500 plus i ten program bez problemu został zrealizowany w ubiegłym roku. I również są zabezpieczone środki na 500 plus w tym roku w budżecie państwa, mimo że opozycja straszyła i mówiła, że nie stać Polski na to i że na pewno nie uda się spiąć budżetu - zapowiedziała Szydło.

 

- Można tylko zapytać, gdzie przez osiem lat i w jaki sposób były wydawane publiczne pieniądze, skoro ciągle słyszeliśmy, że nie stać nas na wspieranie rodzin, a okazało się, że nie tylko potrafiliśmy zabezpieczyć te pieniądze w budżecie, ale i budżet jest w doskonałej kondycji - zwróciła uwagę premier.

 

Szydło przypomniała, że w kwietniu jest planowany przegląd programu 500 plus i jego ocena. - Zapewne po tym przeglądzie będziemy wyciągać również wnioski z jego funkcjonowania - dodała.

 

- W mojej ocenie, ale jest to na razie tylko i wyłącznie na podstawie naszych analiz miesięcznych, mogę powiedzieć, że program jest realizowany bardzo dobrze i przynosi spodziewane efekty, a tym najważniejszym efektem na ten moment jest to, że wreszcie realnie w Polsce zaczyna znikać ubóstwo - podkreśliła szefowa rządu.

 

Nadzieje związane z Brexitem

 

Szefowa rządu poproszona została również o komentarz do "twardego Brexitu", który według informacji medialnych ma we wtorek zapowiedzieć premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

 

Według brytyjskiej prasy, że premier Wielkiej Brytanii zapowie podczas wtorkowego przemówienia o wyjściu kraju z UE, że jest skłonna rozważyć tzw. twardy Brexit i poświęcić brytyjskie członkostwo we wspólnym rynku na rzecz kontrolowania imigracji.

 

- Będę dziś z uwagą przysłuchiwać się wystąpieniu pani premier Theresy May, która ma poinformować o tym, jaka jest jej wizja Brexitu. Dla nas istotne jest, aby wypracować zasady współpracy między UE a Wielką Brytanią, oparte na partnerstwie, na równych zasadach współistnienia - powiedziała premier Szydło.

 

Dodała, że dla Polski ważne jest też "zagwarantowanie praw dla polskich obywateli". - Na pewno dla nas wszystkich istotne jest to, by Wielka Brytania i UE ze sobą mogły współpracować - zaznaczyła szefowa rządu.

 

Dla Polski zaś istotne jest - dodała - by współpraca między Wielką Brytanią a Polska, gospodarcza i w zakresie bezpieczeństwa, nadal była dobra jak do tej pory. - Wielka Brytania jest ważnym partnerem Polski i takim partnerem pozostanie - podkreśliła Szydło.

 

polsatnews.pl

pam/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie