Zobacz, jak manipulują Tobą w internecie. Reportaż "Algorytm"

Technologie

W 2013 roku na profilu internetowym amerykańskiej agencji informacyjnej AP pojawił się tweet, że wskutek ataku na Biały Dom został ranny prezydent USA Barack Obama. W ciągu 5 minut amerykańska giełda straciła 200 mld dolarów. Tweet był fałszywy, konto zhakowano. Ale to zdarzenie pokazało moc, jaką fałszywe informacje mają w internecie.

Według komentatorów, wiele wydarzeń ubiegłego roku - Brexit, wygrana Donalda Trumpa, referendum konstytucyjne we Włoszech ws. zmian w konstytucji - to rezultaty dezinformacji w internecie.

 

Dziennikarze Polsat News Agata Kaźmierska z redakcji zagranicznej i Wojciech Brzeziński, autor programu Horyzont Zdarzeń, przyjrzeli się temu, jak media społecznościowe wpływają na obywateli i funkcjonowanie państw.

 

Rozmawiali z ekspertami polskimi i zagranicznymi, którzy badają psychikę użytkowników internetu i dowiedzieli się, jak łatwo się nią manipuluje. Poznali kulisy skutecznego działania w mediach społecznościowych.

 

W swoim materiale pokazali tło najbardziej sensacyjnych wiadomości, które pojawiły się również w polskim obiegu publicznym w ubiegłym roku, jak np. ta, że przed Światowymi Dniami Młodzieży najczęściej  wyszukiwanym hasłem w Arabii Saudyjskiej było słowo Kraków, co dało pretekst do informacji, iż ISIS przygotowuje się do zamachu w Polsce.

 

Nie ma znaczenia, co wiesz

  

- Algorytmy, które sterują tym, co użytkownik widzi w mediach społecznościowych w coraz większym stopniu wpływają na to, jak użytkownik widzi i rozumie świat, a ci którzy potrafią manipulować tymi algorytmami manipulują milionami ludzi na całym świecie. Nie ma znaczenia, co wiesz, co rozumiesz, co potrafisz, w każdej chwili możesz zostać zmanipulowany - wyjaśnia Brzeziński.

 

Polsat News

wb/dro/az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze