"Wyspy są egipskie!" Radość Egipcjan na sali sądowej

Świat
"Wyspy są egipskie!" Radość Egipcjan na sali sądowej
PAP/EPA/Khaled Elfiqi

Naczelny sąd administracyjny w Egipcie ostatecznie anulował w poniedziałek zeszłoroczną decyzję rządu w sprawie przekazania Arabii Saudyjskiej kontroli nad dwiema niezamieszkanymi wyspami na Morzu Czerwonym. Porozumienie ws. oddania wysp wywołało protesty.

Po odczytaniu orzeczeniu na sali sądowej rozległy się okrzyki radości: "Wyspy są egipskie!".

 

Decyzja sądu potwierdza suwerenność Egiptu nad wyspami Tiran i Sanafir. Sąd orzekł, że rządowi nie udało się dostarczyć dowodów na to, że wyspy są saudyjskie - podała agencja Reutera.

 

W czerwcu ub.r. sąd niższej instancji anulował decyzję władz; rząd odwołał się od tego wyroku.

 

Manifestowali przeciwko decyzji prezydenta

 

Decyzja Kairu z kwietnia zeszłego roku w sprawie oddania Arabii Saudyjskiej wysepek położonych w strategicznej zatoce Akaba u wybrzeży półwyspu Synaj doprowadziło do wielotysięcznych manifestacji Egipcjan żądających odejścia rządu.

 

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi bronił umowy o retrocesji, podpisanej podczas wizyty w Kairze saudyjskiego króla Salmana, tłumacząc, że wyspy zawsze należały do Arabii Saudyjskiej.

 

Egipscy żołnierze stacjonowali tam od 1950 roku na wniosek królestwa. Jednak według wielu obywateli, polityków i działaczy decyzja prezydenta była niezgodna z konstytucją.

 

Arabia Saudyjska jest jednym z głównych państw niosących pomoc Egiptowi; Rijad wpompowuje miliardy dolarów w pomoc i inwestycje w celu podniesienia słabej egipskiej gospodarki - zwraca uwagę agencja AFP.

 

W maju ub.r. za udział w kwietniowych protestach na kary od 2 do 5 lat więzienia skazano ponad 150 osób oskarżonych o udział w nielegalnej demonstracji.

 

PAP

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie