Wicepremier Turcji: w zamach w Stambule zamieszana organizacja wywiadowcza

Świat
Wicepremier Turcji: w zamach w Stambule zamieszana organizacja wywiadowcza
pixabay/public domain

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus oświadczył w poniedziałek, że zamach w sylwestra na nocny klub Reina w Stambule był przeprowadzony przy udziale organizacji wywiadowczej. W ataku tym zginęło 39 osób; napastnik pozostaje na wolności.

- Wydaje się, że atak na klub Reina był działaniem nie tylko organizacji terrorystycznej, ale była w niego zamieszana również organizacja wywiadowcza - mówił Kurtulmus w wywiadzie dla telewizji A Haber. - To był nadzwyczajnie przygotowywany i zaplanowany akt terroru - dodał.

 

W noc sylwestrową uzbrojony mężczyzna wtargnął do popularnego klubu Reina w europejskiej części Stambułu. Zastrzelił tam 39 osób, w tym 27 obcokrajowców, a blisko 70 ludzi ranił.

 

Zamachowiec nagrał wideo

 

Do ataku przyznała się organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie (IS), która skrytykowała Turcję za interwencję w Syrii i udział w dowodzonej przez USA koalicji zwalczającej dżihadystów w Iraku i Syrii.

 

Turecka policja informowała, że zna tożsamość napastnika, jednak jej nie ujawniła. Opublikowała kilka jego zdjęć, a także wideo, które terrorysta nakręcił w centrum Stambułu przy użyciu kija do selfie.

 

W tureckiej prasie pojawiały się doniesienia, że napastnik jest należącym do IS Uzbekiem. Podejrzewano również, że pochodzi z Kirgistanu lub że jest Ujgurem.

 

Jak podał brytyjski dziennik "Independent", powołując się na źródła w tureckich władzach, w niedzielę wieczorem w związku z zamachem zatrzymano dwóch Chińczyków. W sumie w ramach śledztwa zatrzymano i przesłuchano dziesiątki ludzi w całej Turcji.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie