Ukraina kieruje pozwy przeciwko Rosji do Trybunału ONZ

Świat
Ukraina kieruje pozwy przeciwko Rosji do Trybunału ONZ
PAP/EPA/Sergey Dolzhenko

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko polecił w poniedziałek skierować do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze pozwy przeciwko Rosji w związku z łamaniem przez nią konwencji o finansowaniu terroryzmu i konwencji o dyskryminacji rasowej.

Pozwy te są związane z działalnością wspieranych przez Moskwę prorosyjskich bojowników w ukraińskim Donbasie oraz z sytuacją Tatarów na zaanektowanym przez Rosję w r. 2014 należącym do Ukrainy Krymie.

 

- Federacja Rosyjska od trzech lat brutalnie łamie prawo międzynarodowe, od trzech lat bezprawnie zajmuje Krym, prowadzi bezprawną okupację wschodu naszego kraju na obszarach obwodu donieckiego i ługańskiego oraz realizuje politykę wyniszczania i dyskryminacji na Krymie - oświadczył Poroszenko.

 

Złożeniem pozwów do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości zajmie się ukraińskie MSZ. Jego rzeczniczka Mariana Beca zapowiedziała na Twitterze, że nastąpi to jeszcze w poniedziałek.

 

Mieszkańcy Donbasu zmuszeni do opuszczenia swoich domów

 

Poroszenko spotkał się w tej sprawie m.in. z wiceminister spraw zagranicznych Ołeną Zerkal i pełnomocnikiem prezydenckim do spraw narodu Tatarów krymskich Mustafą Dżemilewem.

 

Prezydent podkreślił, że "w ciągu (ostatnich) trzech lat rosyjscy bojownicy (w Donbasie) dokonali licznych ataków terrorystycznych, których ofiarą padły setki tysięcy niewinnych ludzi, zmuszonych do opuszczenia swoich domów"- przekazała administracja Poroszenki.

 

Prezydent zaznaczył także, że w wyniku aneksji Krymu i sytuacji w Donbasie na Ukrainie jest 1,7 mln tzw. przesiedleńców wewnętrznych. "Ci, którzy pozostali na Krymie i w Donbasie, poddawani są torturom i represjom. Zakazywana jest działalność Medżlisu (samorządu) narodu Tatarów krymskich i popełniane są inne przestępstwa, które nie mogą pozostawać bez kary"- powiedział Poroszenko.

 

"Działania Ukrainy zgodne z prawem międzynarodowym"

 

Wśród zbrodni, których dokonali sterowani przez Moskwę separatyści, wymienił m.in. zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Donbasem w 2014 r. W katastrofie zginęło 298 osób. Poroszenko wyraził jednocześnie przekonanie, że od początku konfliktu z Rosją Ukraina działa wyłącznie w ramach prawa międzynarodowego.

 

Administracja prezydencka poinformowała także o poprzednich pozwach, które Ukraina złożyła przeciwko Rosji: w sprawie łamania przez nią międzynarodowego prawa morskiego oraz naruszenia umów dwustronnych w sprawie ochrony inwestycji.

 

- Rosja musi zapłacić karę za agresję - oświadczył Poroszenko.

 

PAP

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie