Trump dla "Bilda": polityka migracyjna Merkel "katastrofalnym błędem"

Świat
Trump dla "Bilda": polityka migracyjna Merkel "katastrofalnym błędem"
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu "Bild" w poniedziałek, że ma wielki szacunek dla Angeli Merkel, jednak jej polityka migracyjna była katastrofalnym błędem. Podtrzymał swoje zdanie, że NATO jest przestarzałe.

- Mam wielki szacunek dla Angeli Merkel - powiedział Trump w rozmowie z "Bildem" na cztery dni przed objęciem urzędu prezydenta. - Uważam jednak, że to co się stało, to duże nieszczęści" - podkreślił Trump nawiązując do kryzysu uchodźczego.

 

Kontynuując ten wątek, powiedział, że "na jego wyczucie" Merkel jest "wspaniałą przywódczynią". - Uważam jednak, że popełniła skrajnie katastrofalny błąd, wpuszczając do kraju wszystkich tych nielegalnych (imigrantów) - wyjaśnił. Zastrzegł, że nie zna niemieckiej szefowej osobiście i nie może w związku z tym powiedzieć, czy ją poprze w wyborach. Taką deklarację złożył Barack Obama podczas ostatniej wizyty w Berlinie przed końcem jego kadencji.

 

"Kocham Niemcy"

 

Trump dodał, że "kocha Niemcy", ponieważ jego ojciec pochodzi z tego kraju. - Nie chcę znaleźć się w podobnej sytuacji jak Niemcy. Mamy wystarczająco dużo problemów - powiedział. - Nie chcemy, by przyjeżdżali do nas ludzie z Syrii, o których nic nie wiemy. Nie mamy możliwości sprawdzenia ich - zaznaczył.

 

Trump zapowiedział, że jeden z pierwszych dekretów, które podpisze w najbliższy poniedziałek, dotyczyć będzie zabezpieczenia granic.

 

Prezydent elekt powtórzył ocenę z kampanii wyborczej, że NATO jest "przestarzałe". - NATO ma problemy. Jest przestarzałe, ponieważ zostało zaprojektowane wiele, wiele lat temu. Po drugie kraje (członkowskie) nie płacą tyle ile powinny - wyjaśnił podkreślając, że jest to "nie fair". Jak dodał, Sojusz nie zatroszczył się o walkę z terroryzmem. - Abstrahując od tego, uważam NATO za bardzo ważne - podkreślił.

 

Niezdecydowany między Putinem a Merkel

 

Pytany o to, do kogo ma większe zaufanie - do Władimira Putina czy Angeli Merkel, Trump odpowiedział: "Na razie do obojga, ale zobaczymy, jak długo się to utrzyma".

 

Trump odpowiedział wymijająco na pytanie, czy popiera sankcje wobec Rosji. - Ludzie muszą się jakoś dogadywać i robić to, co do nich należy, by być fair. Okay? Macie sankcje wobec Rosji - zobaczymy, czy da się zrobić kilka dobrych interesów (deals) z Rosją - powiedział. Jego zdaniem należy znacznie zmniejszyć liczbę broni atomowej. - Ale są te sankcje, Rosja bardzo cierpi z tego powodu. Uważam, że możliwe są rzeczy, na których skorzysta wiele osób - tłumaczył.

 

Zdaniem Trumpa Unia Europejska jest "środkiem do celu Niemiec". Decyzję Wielkiej Brytanii o Brexicie uznał za "bardzo rozsądną". - Jeżeli mnie pytacie, (za Wielką Brytanią) pójdą dalsze kraje - powiedział.

 

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze