Powstanie grupa mediacyjna ws. poszerzenia granic Opola

Polska
Powstanie grupa mediacyjna ws. poszerzenia granic Opola
PAP/Tomasz Gzell
Przedstawiciel protestujących z Dobrzenia Wielkiego Rafał Kampa

Do piątku ma zostać powołana grupa mediacyjna ws. poszerzenia granic Opola - ustalono na poniedziałkowym spotkaniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z przedstawicielami mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki; sprzeciwiają się oni przyłączeniu części gminy do miasta.

W poniedziałek od godziny 12 w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie trwały rozmowy mieszkańców gminy Dobrzyń Wielki z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem. W rozmowach uczestniczyła mediatorka oraz biskup opolski Andrzej Czaja.

 

Mediującym będzie biskup opolski

 

- Do piątku 20 stycznia ma powstać grupa mediacyjna w jej skład wejdą przedstawiciel protestujących, prezydent Opola, przedstawiciele rządu w terenie, mogą do niej także być włączeni specjaliści - powiedziała po zakończeniu spotkania mediator Aneta Gibek-Wiśniewska. Dodała, że mediującym będzie towarzyszył biskup opolski.

 

- Strony uzgodniły, że wszystkie wypracowane podczas mediacji stanowiska, będą prezentowane przez mediatora - poinformowała mediatorka. Podkreśliła, że celem mediacji jest doprowadzenie do kompromisowego rozwiązania.

 

- Szefowi MSWiA zależy na rozwiązaniu problemu dla dobra mieszkańców regionu i rozwoju Opolszczyzn - zapewniła.

 

"Prosimy o wysłuchanie"

 

Mediatorka zaapelowała, aby zachować "ciszę mediacyjną" po to, aby strony mogły "zasiąść do merytorycznych rozmów".

 

- Zasadą mediacji jest poufność a zatem tylko te informacje, które będą ustalane między stronami, mogą być przekazywane do mediów i będą przekazywane przez ze mnie. Inne zostaną poufne i pozostaną tylko między stronami - powiedziała Gibek-Wiśniewska.

 

W tym czasie gdy odbywało się spotkanie w Centrum Dialogu Społecznego przed Sejmem przeciwko decyzji rządu o powiększeniu terytorium miasta Opole manifestowało kilkanaście osób z Dobrzenia Wielkiego. Trzymali transparent: "Obiecaliście ludzi słuchać, więc jesteśmy. Prosimy o wysłuchanie".

 

Protesty przeciwko przyłączeniu gmin do Opola

 

Od 26 grudnia do 11 stycznia kilkanaście osób prowadziło strajk głodowy w Dobrzeniu Wielkim. Protest miał związek z rozporządzeniem rządu z dnia 19 lipca 2016 roku, zgodnie z którym miasto Opole powiększyło swoje terytorium o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin.

 

W ocenie rządu, powiększenie stolicy regionu było rozwiązaniem koniecznym i korzystnym dla całego regionu. Największe kontrowersje wzbudziło odebranie gminie Dobrzeń Wielki terenów uprzemysłowionych, na których znajduje się m.in. elektrownia. W efekcie gmina od 1 stycznia straciła 40 mln złotych z tytułu podatków. Władze gminy nie przyjęły 10 mln złotych, jakie w 2017 roku miasto Opole chciało jej przekazać jako formę rekompensaty.

 

Protestujący próbowali zmusić rząd do zmiany decyzji organizując wielokrotnie blokady dróg i demonstracje. O wycofanie lub zawieszenie realizacji rozporządzenia apelowali liderzy mniejszości niemieckiej i partii opozycyjnych.

 

Protestujący przerwali głodówkę po tym, jak otrzymali oficjalne zaproszenie na rozmowy od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.

 

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka, protest zakończył się dzięki zaangażowaniu premier Beaty Szydło i wojewody opolskiego.

 

PAP

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie