Podlaskie czeka na wyniki referendum ws. lotniska. Wiele wskazuje na to, że będzie nieważne

Polska
Podlaskie czeka na wyniki referendum ws. lotniska. Wiele wskazuje na to, że będzie nieważne
Flickr/Jorge Díaz/CC BY-SA 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Wciąż trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym referendum w województwie podlaskim, dotyczącym budowy regionalnego lotniska - poinformowała nad ranem w poniedziałek Wojewódzka Komisja ds. Referendum w Białymstoku. Napływające dotychczas wyniki wskazują jednak na to, że frekwencja mogła być zbyt niska, aby referendum zostało uznane za ważne.

Na razie zweryfikowane i podane na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku są wyniki pięciu komisji powiatowych. Nigdzie nie został przekroczony próg 30 proc. frekwencji, wymagany (po podliczeniu wszystkich głosów) do tego, by referendum było ważne.

 

Potwierdzone zostały - uzyskane wcześniej w komisjach miejskich - wyniki referendum w Białymstoku, Suwałkach i Łomży, czyli w trzech największych miastach w regionie, gdzie w sumie uprawnionych do głosowania było ponad 329 tys. osób - ponad jedna trzecia wszystkich uprawnionych do głosowania w województwie podlaskim.

 

Kilkuprocentowa frekwencja w Suwałkach i Łomży

 

W Białymstoku frekwencja była najwyższa i wyniosła 23,7 proc. W Suwałkach w referendum wzięło udział 6,29 proc. uprawnionych, zaś w Łomży 2,36 proc. Zatwierdzone przez komisję wojewódzką są już również wyniki z powiatu zambrowskiego, gdzie frekwencja wyniosła 6,22 proc., oraz z powiatu monieckiego, gdzie wyniosła 12,7 proc.

 

We wszystkich komisjach zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za budową w województwie regionalnego portu lotniczego.

 

Na razie nie wiadomo, kiedy będzie oficjalny wynik referendum. Komisja województwa w Białymstoku wciąż czeka na protokoły z niektórych powiatów.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie