Oficjalna wizyta pary prezydenckiej w Izraelu i Palestynie

Polska
Oficjalna wizyta pary prezydenckiej w Izraelu i Palestynie
PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda, wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, rozpoczął w poniedziałek kilkudniową wizytę w Izraelu i Palestynie. Duda spotka się z prezydentem i premierem Izraela oraz z prezydentem Palestyny; odwiedzi też Instytut Yad Vashem.

Podczas wizyty w Izraelu prezydent Duda odznaczy Orderem Orła Białego Szewacha Weissa - byłego przewodniczącego Knesetu, byłego przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, a w latach 2000-2003 ambasadora Izraela w Polsce.

 

Spotkanie z prezydentem Palestyny

 

- W programie wizyty Andrzeja Dudy, w części izraelskiej, jest rozmowa z wszystkimi najważniejszymi politykami Izraela - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent spotka się również z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, którego gościł w Warszawie w minionym roku.

 

Jak mówił Szczerski, Duda odwiedzi też sierociniec dla dzieci palestyńskich, który jest prowadzony m.in. przez polskie misjonarki.

 

- Jedną z nich, s. Szczepanę, która jest legendą tego ośrodka, prezydent odznaczy bardzo wysokim odznaczeniem państwowym - zapowiedział minister.

 

Starania Polski o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

 

Szczerski podkreślił, że wizyta prezydenta Dudy w Izraelu i w Palestynie wpisuje się w "polską politykę obecności i zainteresowania problemami pokoju na świecie i bezpieczeństwa".

 

Jak dodał, "jest to też część pokazywania naszego zainteresowania tymi kwestiami w ramach ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019".

 

Prezydencki minister poinformował, że do Izraela wraz z prezydentem uda się grupa przedstawicieli polskich start-upów. "Izrael jest dziś jednym z centrów kreatywnej przedsiębiorczości. Chcemy także tam pokazać młodych polskich przedsiębiorców. Dla nich będzie osobny program, osobne rozmowy, tak by mogli poznać potencjalnych partnerów dla swych pomysłów, dla swych firm" - powiedział.

 

Oficjalny początek wizyty we wtorek

 

Oficjalny program wizyty pary prezydenckiej rozpocznie się we wtorek w Jerozolimie od ceremonii powitania prezydenta Dudy przez prezydenta Państwa Izrael Reuwena Riwlina. Zaplanowano wspólne oświadczenie przywódców dla mediów.

 

Następnie para prezydencka złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem, gdzie Duda będzie miał wystąpienie. Przewidziane jest m.in. zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Historii Holokaustu, wizyta w Sali Imion. Prezydent złoży też wieniec w Sali Pamięci. Później para prezydencka uda się pod Ścianę Płaczu.

 

We wtorek po południu odbędzie się ceremonia wręczenia Orderu Orła Białego prof. Weissowi. Zaplanowano przemówienie Dudy oraz Weissa.

 

W środę w Betlejem prezydent Duda zostanie oficjalnie powitany przez prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa. Odbędą się rozmowy plenarne obu delegacji, po których zaplanowano spotkanie Dudy z Abbasem. Następnie przywódcy obu państw spotkają się z mediami.

 

Po południu para prezydencka odwiedzi sierociniec "Dom Pokoju". Prezydent odznaczy pracującą tam s. Szczepanę.

 

Po powrocie do Jerozolimy, w Centrum im. Menachema Begina prezydent wygłosi wystąpienie. Para prezydencka zwiedzi też wystawę "Żydzi w Wojsku Polskim".

 

W czwartek w Jerozolimie prezydent weźmie udział w spotkaniu nt. relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego organizowanym przez Izraelską Radę Stosunków Międzynarodowych (Israel Council on Foreign Relations) i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, gdzie również zaplanowane jest jego wystąpienie.

 

Na zakończenie wizyty Duda złoży wieniec na brytyjskim cmentarzu wojennym w Ramli, gdzie znajdują się 272 polskie groby żołnierskie z lat 1940-47.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie