Meksyk: strzelanina w kurorcie. Są zabici

Świat

Uzbrojony mężczyzna zastrzelił co najmniej pięć osób, w tym troje obcokrajowców, w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalnego czasu przed klubem nocnym w kurorcie Playa del Carmen na wschodzie Meksyku - poinformowały lokalne władze. Agencja EFE donosi, że obrażenia odniosło co najmniej 10 osób. To nie był akt terroru oświadczył prokurator generalny stanu Quintana Roo.

Prokurator generalny powiedział, że wciąż nie są znane motywy napastnika, ale lokalne media donoszą, że powodem strzelaniny mógł być spór między gangami, które walczą ze sobą o sprzedaż narkotyków w klubach nocnych i barach w kurorcie.

 

Śledczy ustalili, że tylko jedna osoba oddała strzały, ale miała dwóch wspólników.

 

Tuż po strzelaninie w pobliżu klubu zatrzymano trzy osoby.

 

Sprawca był "samotnym strzelcem"?

 

Przedstawicielka władz gminy Solidaridad, gdzie znajduje się Playa del Carmen, Cristina Torres powiedziała, że władze kontaktują się z konsulatami USA, Kanady i Kolumbii, by przekazać im informacje na temat ich obywateli.

 

Do strzelaniny doszło w klubie Blue Parrot podczas imprezy będącej częścią festiwalu muzyki elektronicznej BPM, który co roku przyciąga wielu gości.

 

Organizatorzy festiwalu podali na stronie internetowej, że wśród zabitych jest trzech ochroniarzy. Według organizatorów sprawca był "samotnym strzelcem".


Nie chciał zapłacić za wejście


Jak powiedziała cytowana przez lokalne media Torres, są dwie wersje wydarzeń: pierwsza mówi o tym, że ogień otworzył mężczyzna, który nie chciał zapłacić za wejście do klubu, a druga o tym, że wybuchła bójka.

 

Blue Parrot to jeden z klubów, w których odbywał się 10-dniowy festiwal BPM, uważany za jeden z najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej na świecie. Niedziela była ostatnim dniem tegorocznej edycji imprezy.


Cios w turystykę


W popularnym wśród amerykańskich i europejskich turystów kurorcie Playa del Carmen, położonym 68 km od Cancun, dochodziło do mniejszej liczby aktów przemocy niż w innych częściach Meksyku. Jednak ze względu na obecność wielu turystów z zagranicy i dynamiczne życie nocne w Playa del Carmen i w okolicach kurortu od dawna działało wielu handlarzy narkotyków.

 

Jak komentuje agencja Reutera, strzelanina może być ciosem dla meksykańskiej branży turystycznej, stanowiącej jeden z niewielu obiecujących sektorów gospodarki tego kraju.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie