Warszawa: Zamek Królewski będzie miał nowy ogród i odnowioną wieżę

Kultura
Warszawa: Zamek Królewski będzie miał nowy ogród i odnowioną wieżę
PAP/Leszek Szymański

Remont Wieży Zegarowej, która zmieni kolor i odtworzenie Ogrodu Dolnego z fontannami są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, a ich efekty będzie można oglądać już w 2018 roku.

- Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, czyli w istocie spędziłem tu całe życie zawodowe, trochę dzieląc je z innymi instytucjami takimi jak UKSW i UW. Jednak najwięcej czasu i emocji to Zamek i zadania z nim związane. Był on placówką dobrze zarządzaną, więc jako dyrektor nie planuję wielkich rewolucji, ewentualnie jakieś korekty. Wśród najważniejszych planów na najbliższy okres są przede wszystkim działania inwestycyjne - powiedział nowy dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysław Mrozowski.

 

Dokończenie ogrodu przerwała wojna


Największą z inwestycji będzie odtworzenie Ogrodu Dolnego. Ma on być restytucją ogrodu zamkowego z okresu przedwojennego projektowanego przez Adolfa Szyszko-Bohusza w duchu ogrodów rezydencji barokowych.

 

- Kiedy Rzeczpospolita odrodziła się i Zamek stał się znów rezydencją głowy państwa przystąpiono w latach 30. do tworzenia ogrodu na terenie oddzielającym Zamek od Wisły. Prace się rozpoczęły i były dość zaawansowane, niestety ich pełne ukończenie uniemożliwiła wojna - powiedział.


Przedwojenny projekt stał się podstawą obecnego założenia Ogrodu Dolnego.

 

Fontanny, strzyżone żywopłoty i labirynty

 

- Będzie to ogród uregulowany, w duchu założeń francuskich. Centralną część zajmie rodzaj zagłębienia z fontannami. Będą strzyżone żywopłoty tworzące rodzaje labiryntów i miejsca odosobnienia sprzyjające spokojnemu relaksowi na ławkach. Mogę zapewnić, że będzie to na pewno atrakcyjne miejsce nie tylko jako cel spacerów. Myślimy też o organizowaniu tam imprez kulturalnych np. koncertów. Mam nadzieję, że będzie to kolejny element odwracania Warszawy ku Wiśle. Planujemy rozpoczęcie prac w połowie tego roku, jest szansa, że ich efekty będą już widoczne w 2018 r. Koszt wyniesie ok. 20 mln, z czego większość ma być sfinansowana ze środków unijnych" - relacjonował Mrozowski.


Drugą kwestią jest remont Wieży Zegarowej.

 

- Remont elewacji zachodniej sprzed ponad 10 lat nie był, jak się przekonaliśmy, przeprowadzony w najlepszej technologii i rzeczywiście Wieża Zegarowa nie wygląda najlepiej. Zamek jest konstrukcją z lat 70., kiedy pewne reguły sztuki murarskiej nie były zachowywane. Główne prace będą na zewnątrz - powiedział dyrektor.

 

Zmiana koloru wieży

 

- To próba pierwszego kroku wyjścia z tej kolorystyki elewacji, dlatego przynajmniej elementy konstrukcyjne, architektoniczne chcemy wyróżnić zmianą tonacji. Mamy już projekt w sensie technologicznym, pracujemy nad tym dotyczącym kwestii kolorystycznych. Planujemy też w paru pomieszczeniach Wieży wprowadzić ocieplenia. Myślę, że w drugiej połowie roku uda się przeprowadzić ten remont - stwierdził.


Wśród planów inwestycyjnych dyrektor wymienił także modernizację przestrzeni recepcyjnych, czyli szatni.

 

- Ponieważ w sytuacjach kiedy odbywają się lekcje muzealne, jest jakieś wydarzenie i normalny ruch zwiedzających obecna szatnia nie zdaje egzaminu. A my chcemy być otwarci wobec wszystkich gości. Na razie powstaje projekt. Na pewno zniknie sklep zajmujący część centralną szatni. Zostaną tam przesunięte z korytarza audioprzewodniki, dzięki czemu przestrzeń będzie bardziej otwart - powiedział Mrozowski.

 

Lepsze światło i ładne wieszaki

 

- Będzie inne oświetlenie, musimy też zwiększyć zasobność szatni, konieczne są lżejsze i pojemne konstrukcje do wieszania płaszczy. Chciałbym, aby były ładne i nowoczesne. Jest szansa, że prace ruszą w drugiej połowie roku - podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego.


Zamek planuje w tym roku trzy większe wystawy czasowe. Ta poświęcona Tommaso Dolabelli, ulubionemu malarzowi Zygmunta III Wazy, rozpocznie cykl ekspozycji przybliżających malarzy królewskich. Zaprezentowana zostanie także wystawa ceramiki i porcelany z prywatnej kolekcji, a także ekspozycja malarstwa węgierskiego z okresu międzywojennego planowana w związku z Rokiem Węgierskim w Polsce. - Dosyć intensywnie pracujemy już też nad wielką wystawą związaną z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Zależy nam, aby to była poruszająca ekspozycja, podkreślająca wagę tej rocznicy - dodał dyrektor.


Mrozowski zapowiedział także prace nad nowymi wydawnictwami. W tym roku ukażą się dwa katalogi zbiorów, które są podstawą pracy muzealników oraz publikacje podsumowujące krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe. Placówka będzie także kontynuować działalność edukacyjną. Będą kontynuowane lekcje muzealne dla szkół. Zamek planuje także lekcje na zewnątrz, w szkołach, na które będą przywożone oryginalne eksponaty z zasobów zamku. W planach są także nowatorskie przedsięwzięcia edukacyjne, m.in. obiady i kolacje historyczne. Zamek zapowiada także na ten rok konferencje naukowe m.in. dla badaczy dokonań historycznych Ludwiki Marii Gonzagi, żony Władysława IV, a później Jana Kazimierza oraz konferencję poświęconą królowej Ludwice Marii - patronce sztuki, fundatorce Wizytek warszawskich.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie