Możliwe zakłócenia wyborów do Bundestagu. Władze przygotowują się do cyberataków

Świat
Możliwe zakłócenia wyborów do Bundestagu. Władze przygotowują się do cyberataków
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Pixabay/marconst
Budynek Bundestagu w Berlinie.

Centralna komisja wyborcza w Niemczech przygotowuje się na próby zakłócania przebiegu i wpływania na wynik wyborów do Bundestagu za pomocą cyberataków i dezinformacji - oświadczył w niedzielę szef komisji Dieter Sarreither.

- Przygotowujemy się na różnorodne strategie ofensywne z użyciem cyberataków, rozważamy różne możliwości - powiedział Sarreither w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 

W tym celu trzykrotnie rozbudowano infrastrukturę bazy danych komisji, co pozwoli na ewentualną wymianę komputerów i stanowisk przy liczeniu głosów; w razie konieczności komisja zwróci się o pomoc do Narodowego Centrum Cyberobrony (NCAZ) - dodał.

 

Dzięki podjętym działaniom zaplanowane na jesień wybory parlamentarne są od strony technicznej "chronione przed wszelkimi próbami manipulacji" - zapewnił Sarreither.

 

Fałszywe doniesienia medialne

 

Ostrzegł zarazem przed nieprawdziwymi doniesieniami w mediach, które - podkreślił - mogą odegrać pewną rolę także w dniu wyborów. Jako przykład podał fałszywą informację o zamknięciu niektórych lokali wyborczych.

 

Sarreither zapowiedział "szybkie i publiczne przeciwdziałanie" fałszywym doniesieniom, które mogłyby zakłócić przebieg wyborów, m.in. za pomocą mediów społecznościowych. - (Centralna komisja wyborcza) będzie miała własne konto na Twitterze, na którym będziemy mogli reagować (na ewentualne zakłócenia) w dniu wyborów - dodał.

 

- W najgorszym razie pozostają jeszcze klasyczne sposoby komunikowania się - telefon i faks - w celu ustalenia wstępnych oficjalnych wyników wyborów - podkreślił Sarreither.

 

Rosyjscy hakerzy

 

Służby bezpieczeństwa w Niemczech podejrzewają rosyjskich hakerów działających na zlecenie Kremla m.in. o ataki na Bundestag i centralę partii CDU w Berlinie. Hakerom, którzy w ubiegłym roku zaatakowali niemiecki parlament, udało się przechwycić hasła administratora całego systemu komputerowego parlamentu.

 

W listopadzie ub. roku kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że Rosja być może będzie próbowała wpływać na przebieg wyborów w jej kraju za pomocą ataków hakerskich. Jak dodała, do cyberataków z Rosji dochodzi w jej kraju już teraz i polegają one m.in. na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie