Syryjska opozycja zgodziła się na rozmowy ws. konfliktu w kraju

Świat
Syryjska opozycja zgodziła się na rozmowy ws. konfliktu w kraju
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Reuters

Syryjska opozycja zgrupowana w Wysokim Komitecie Negocjacyjnym oświadczyła w sobotę, że popiera organizowane przez Rosję, Iran i Turcję rozmowy w sprawie pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii. Mają się one odbyć 23 stycznia w stolicy Kazachstanu, Astanie.

Decyzja o poparciu rozmów została ogłoszona w komunikacie wydanym po spotkaniu przedstawicieli politycznych ugrupowań wchodzących w skład Komitetu (HNC) w Rijadzie. Wyrażono w nim nadzieję, że rozmowy w Astanie przyczynią się do umocnienia rozejmu, jaki od 30 grudnia obowiązuje w Syrii.

 

Zdaniem opozycji, negocjacje te "otworzą drogę dyskusjom politycznym" zaplanowanym na luty w Genewie. Chodzi o kolejną rundę negocjacji stron syryjskiego konfliktu prowadzonych pod egidą ONZ.

 

Zamiar przeprowadzenia w Astanie negocjacji w sprawie przyszłości Syrii został ogłoszony pod koniec grudnia po wprowadzeniu - dzięki pośrednictwu Rosji, Turcji i Iranu - rozejmu na terytorium całego kraju.

 

29 grudnia ub.r. doszło do podpisania wstępnego porozumienia w sprawie rozejmu między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada a zbrojną opozycją. Podpisano trzy dokumenty: pierwszy między syryjskim rządem i opozycją zbrojną o zawieszeniu broni na całym terytorium Syrii; drugi dokument określa sposoby kontroli przestrzegania rozejmu, a w trzecim zwaśnione strony "zadeklarowały wolę rozpoczęcia negocjacji pokojowych w sprawie uregulowania syryjskiego konfliktu".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie