Ksiądz Międlar w programie "Skandaliści". Dziś o 20:00 w Polsat News

Polska

Młody, charyzmatyczny i... od niedawna poza zakonem, w którym działał przez lata. Ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy odszedł w atmosferze skandalu, po wielu upomnieniach ze strony przełożonych. Już w tę sobotę o 20 gościem Agnieszki Gozdyry w programie "Skandaliści" będzie ks. Jacek Międlar.

"Chcąc zachować twarz, honor i wierność Jezusowi Chrystusowi oraz Jego Świętej Ewangelii, w związku ze złożonym ślubowaniem nie jestem w stanie łączyć Prawdy i Bożego Słowa z liberalną narracją, w jaką środowiska żydowskie, gejowscy lobbyści, a zatem i moi przełożeni, próbowali mnie wpisać. Zdradziłbym Chrystusa, gdybym ustąpił wobec wywieranych na mnie nacisków. Gdybym wpisał się w demoliberalną narrację, z zadeklarowanego obrońcy, stałbym się nieprzyjacielem Kościoła. Na to nigdy nie mogę sobie pozwolić" - tak pisał ks. Międlar na Twitterze o przyczynach swojej decyzji.


Zakaz publicznego głoszenia poglądów politycznych


Na początku 2016 roku ksiądz został przeniesiony do Zakopanego z parafii św. Anny na Oporowie we Wrocławiu. Już wcześniej duchowny znany był z nacjonalistycznych wystąpień podczas Marszów Niepodległości czy manifestacji antyimigranckich.


Zaniepokojenie jego przełożonych zaczęły budzić doniesienia o radykalizmie młodego wikariusza. Wydano mu zakaz publicznego głoszenia poglądów politycznych i udziału w imprezach o takim charakterze. Wtedy ksiądz ograniczył swoją działalność w internecie. Przeciwko poglądom księdza Międlara zbuntowała się także część parafian, która odmówiła wpuszczania go do domu z kolędą.


"Zero tolerancji dla żydowskiego tchórzostwa"


Duchowny trafił z Wrocławia do Zakopanego, jednak nie zabawił tam długo. Został wysłany na rekolekcje. Ale niebawem ponowie zaczął głosić w mediach społecznościowych radykalne treści (na jednym z portali jako "narodowiec w sutannie").


Ksiądz Międlar wygłosił także kazanie na nabożeństwie poprzedzającym marsz ONR w kwietniu 2016 w Białymstoku. Sprawę badała prokuratura, która ostatecznie ją umorzyła, co duchowny skomentował na Twitterze: "Białostockie postępowanie umorzone. Zero tolerancji dla żydowskiego tchórzostwa. Salut" i dodał do posta archiwalne zdjęcie hajlujących mężczyzn. Wpis został jednak później usunięty.


Jaką planuje przyszłość?


We wrześniu 2016 roku ksiądz Jacek Międlar postanowił odejść z Zakonu Misjonarzy. Przełożony Domu Prowincjonalnego ks. Paweł Holc powiedział wtedy PAP: "Ubolewamy, bo to jest młody kapłan i na pewno mógłby odnaleźć się w pracy duszpasterskiej". 


Co w tej chwili robi ksiądz Jacek Międlar, jaką planuje przyszłość i czy żałuje swojego rozstania z zakonem - między innymi to zdradzi Agnieszce Gozdyrze w programie "Skandaliści". Będzie także mowa o ostatnich wydarzeniach w Ełku, gdzie podczas awantury w barze z kebabem zginął młody Polak. W studiu także jak zwykle publiczność i gość specjalny.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Skandaliści" można oglądać na portalu polsatnews.pl w zakładce "Nasze programy".

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie