Awarie prądu, opóźnienia pociągów. Atak zimy na Węgrzech

Świat
Awarie prądu, opóźnienia pociągów. Atak zimy na Węgrzech
PAP/EPA/GYORGY VARGA

Zamknięty odcinek linii kolejowej na południowym zachodzie kraju, opóźnione pociągi i brak prądu w kilku tysiącach gospodarstw domowych, a także ograniczenia na niektórych odcinkach dróg dla ciężarówek - to wynik trwającego od piątku ataku zimy na Węgrzech.

W komitacie (województwie) Szabolcs-Szatmar-Bereg na północnym wschodzie Węgier bez prądu jest około 1200 gospodarstw domowych. W nocy z piątku na sobotę najpierw spadł tam deszcz ze śniegiem, a potem śnieg, powodując zerwanie linii energetycznych. Szkody spowodowały też złamane drzewa.

 

W sąsiednim komitacie Borsod-Abauj-Zemplen bez elektryczności pozostaje 1200 gospodarstw domowych, a w komitacie Baranya na południu kraju - 2400.

 

W piątek wieczorem aż 56 miejscowości w komitatach Zala i Vas na zachodzie (prawie 10 tys. gospodarstw domowych) zostało pozbawionych prądu, ale w sobotę poinformowano o przywróceniu dostaw elektryczności.

 

PAP/EPA/GYORGY VARGA


Wstrzymano ruch kolejowy


W północnej części kraju opady śniegu spowodowały opóźnienia o 60-80 minut w kursowaniu pociągów na trasie z Budapesztu do np. Miszkolca czy Eger. Zdarzają się nawet 100-minutowe opóźnienia. Na odcinku między Hidasnemeti a Abaujszanto w ogóle wstrzymano ruch kolejowy.

 

Z powodu uszkodzenia przewodów trakcyjnych nie kursują pociągi między Balatonszentgyoergy (na południowo-zachodnim krańcu Balatonu) a Nagykanizsa przy granicy z Chorwacją. Zamiast nich podstawiono autobusy.

 

Na niektórych odcinkach dróg wprowadzono ograniczenia dla samochodów ciężarowych.

 

Prognozy zapowiadają na niedzielę nieco mniejsze opady śniegu.

 

PAP/EPA/GYORGY VARGA

 

PAP/EPA/GYORGY VARGA

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie