Stolica dopłaci do nowych kotłów i "czystej" energii

Polska

Warszawa dopłaci do modernizacji kotłowni i wykorzystania lokalnych źródeł energii odnawialnej. Uchwała podjęta w połowie grudnia zeszłego roku weszła właśnie w życie. Ma to m.in. umożliwić likwidację tradycyjnych pieców na węgiel, z których dym jest jednym z głównych składników smogu. Z powodu przekroczenia norm zanieczyszczeń stolica dwa razy tej zimy uruchomiła darmową komunikację.

- Ostatnie historyczne przekroczenia zawartości szkodliwych substancji w powietrzu były spowodowane w 90 procentach tzw. niską emisją - powiedział w piątek wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. Dlatego władze miasta chcą zachęcić mieszkańców do podłączania się do zmiany sposobu ogrzewania i zastąpienia pieców węglowych ogrzewaniem gazowym lub energią z sieci ciepłowniczej. W czwartek weszła w życie uchwała Rady Miasta Warszawy w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie inwestycji realizowanych na terenie stolicy służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej.

 

Pieniądze na kotłownie

 

Miasto będzie udzielać dotacji m.in. na modernizację kotłowni i wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej. Środki na ten cel pochodzić będą z opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych.

 

O pieniądze mogą występować m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Dofinansowanie może wynieść 7 lub nawet 20 tysięcy.

 

W pierwszej kolejności pieniądze będą przeznaczane na modernizację kotłowni. Dopiero w dalszej kolejności wymienione są inne cele - likwidacja szamb, pomoc w modernizacji obiektów zawierających azbest, a na samym końcu tej listy są inwestycje związane z wykorzystaniem lokalnych źródeł energii odnawialnej. 

 

- Oceniliśmy, że na ten cel wydamy prawdopodobnie kilka, może kilkanaście milionów złotych. Chcielibyśmy wydać jak najwięcej - powiedział Polsat News Olszewski. - Z tych środków mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także wspólnoty, prowadzący działalność gospodarczą i przedsiębiorcy. Dotacja w przypadku podłączenia do sieci gazowej wynosi 7 tysięcy, a w przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej - 9 tys. zł - powiedział Olszewski.

 

5 tysięcy domów dymi

 

Według niego w Warszawie wciąż jest co najmniej 5 tys. odbiorców, którzy nie są podłączeni ani do sieci gazowej, ani do ciepłowniczej.

 

- Mamy szczegółowe dane, kilkanaście adresów jest jeszcze sprawdzanych, zrobi to Straż Miejska - powiedział wiceprezydent Olszewski.

 

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w piątek, że w 2017 roku do sieci ciepłowniczej podłączonych zostanie 1900 mieszkań należących do miasta w 89 budynkach.

 

Nie brakuje także wniosków dotyczących odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku dotacja wynosi do 40 tys. zł.

 

- Takich wniosków zrealizowaliśmy już w poprzednim okresie ponad tysiąc - powiedział Michał Olszewski.

 

Wnioski o udzielenie dotacji na realizację inwestycji polegających na ograniczeniu tzw. niskiej emisji, czyli modernizacje kotłowni można składać od 2 stycznia do 31 marca jeśli inwestycja ma być realizowana w tym samym roku. Jeśli modernizacja planowana jest na kolejny rok, to wnioski składać trzeba w Urzędzie Miasta od 1 września do 31 grudnia.

 

100 km nowej sieci ciepłowniczej

 

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował, że władze stolicy mają z firmy Veolia Energia zgłoszenia dotyczące rozbudowy sieci ciepłowniczej w dzielnicach Białołęka, Ursus, Włochy i Wilanów. Łącznie sieć ciepłownicza ma się rozszerzyć w stolicy o dodatkowe 100 kilometrów.


Treść uchwały Rady Miasta o dotacjach na modernizacje ogrzewania z 15 grudnia 2016 roku można znaleźć tutaj.

 

polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze