Polska flaga jako wycieraczka w serwisie Amazon. Internauci oburzeni

Biznes
Polska flaga jako wycieraczka w serwisie Amazon. Internauci oburzeni
Amazon.com

Największy na świecie sklep internetowy Amazon wprowadził do sprzedaży wycieraczki do butów z wizerunkami flag państwowych, w tym z polską. Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia zapowiedział, że sprawa trafi do prokuratury.

Polską flagę jako wycieraczkę można było kupić już za 20 dolarów. W takiej samej cenie były opcje z flagą amerykańską czy brytyjską.

 

Wycieraczki o wymiarach 71 x 50 cm są wykonane z trwałego poliamidu. "Nie blakną i nie ślizgają się". Wraz z wysyłką, produkt kosztuje ok. 28 dolarów.

 

W serwisie dostępne były również produkty dla fanów futbolu. Na niektórych wycieraczkach w barwach flagi narodowej umieszczono piłkę nożną.

 

"To znieważenie flagi"

 

Walcząca ze "zniesławieniami dotykającymi Polskę" fundacja Reduta Dobrego Imienia ustaliła, że sprzedawcą jest niemiecka firma specjalizująca się w sprzedaży plakatów, która na Amazonie działa jako PosterOutlet.

 

"Na jej niemieckich stronach (pod prawem niemieckim) nie ma tego produktu. Wskazuje to na działanie z premedytacją" - głosi  oświadczenie Reduty w serwisie Facebook.

 

Fundacja ogłosiła także zgłoszenie sprawy polskiemu MSZ. "Organizujemy akcję prawną i społeczną" - wyjaśniła.

 

 

Założyciel Reduty Maciej Świrski zapowiedział, że sprawa trafi do prokuratury. Szykowane jest również pismo do Amazona.

 

Po kilku godzinach Reduta poinformowała, że wycieraczki zniknęły z serwisu.

 

 

 

Wielu internautów było równie oburzonych całą sytuacją. Niektórzy z nich twierdzą, że to forma znieważenia flagi, czyli przestępstwo z artykułu 137. kk. Za jego popełnienie grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 12 miesięcy.

 

 

Interwencja MSZ Indii

 

Sprawa użycia państwowej flagi jako wycieraczki odbiła się szerokim echem w Indiach. Tamtejsza minister spraw zagranicznych Sushma Swaraj dowiedziawszy się o tym, zagroziła Amazonowi odwołaniem wiz dla pracowników firmy w Indiach. Zażądała "bezwarunkowych przeprosin" oraz wycofania wszystkich produktów, które "obrażają indyjską flagę".

 

 

Niedawno Jeff Bezos, twórca i szef firmy Amazon, ogłosił dalsze inwestycje w Indiach warte ok. 3 mld dolarów. Udało mu się też prześcignąć lokalnego giganta e-handlu, Flipkart.

 

Spółka natychmiast przeprosiła indyjskie władze oraz poinformowała o wycofaniu z oferty wspomnianych produktów.

 

polsatnews.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie