"Nie wyobrażam sobie, żeby pan minister nie miał racji". Terlecki o wniosku Ziobry ws. sędziów TK

Polska
"Nie wyobrażam sobie, żeby pan minister nie miał racji". Terlecki o wniosku Ziobry ws. sędziów TK
Polsat News

Intencją Zbigniewa Ziobry jest wyjaśnienie wątpliwości konstytucyjnych w związku z wyborem sędziów - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki odnosząc się do skierowania przez szefa MS, prokuratora generalnego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie trzech sędziów TK.

W czwartek wieczorem na stronach TK pojawił się wniosek Prokuratora Generalnego, który wniósł do Trybunału o stwierdzenie niezgodności z dwoma przepisami konstytucji uchwały Sejmu z 26 listopada 2010 r. o wyborze tych sędziów. Chodzi o obecnych sędziów TK: Stanisława Rymara, Piotra Tuleję i Marka Zubika.

 

Ziobro napisał we wniosku m.in., że ich wybór, wbrew zasadom konstytucji, nie został dokonany indywidualnie, bo uchwała Sejmu wymieniała ich wszystkich trzech, a powinny być trzy oddzielne uchwały oraz trzy oddzielne głosowania, a nie jedno.

 

Jeden z zapisów, wskazanych jako podstawa wniosku, mówi, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Drugi stanowi: "TK składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny".

 

"Jeżeli tam jest problem, trzeba go rozstrzygnąć"

 

Terlecki był pytany w piątek podczas konferencji w Sejmie, czy rozumie tę decyzję Ziobry. - To są kwestie konstytucyjne. Jeżeli tam jest problem, trzeba go rozstrzygnąć. W tej sprawie trzeba się zwracać do Prokuratora Generalnego - powiedział wicemarszałek Sejmu.

 

Dziennikarzy dopytywali Terleckiego, czy popiera tę inicjatywę. - Popieram w tym sensie, że nie wyobrażam sobie, żeby pan minister nie miał racji - odpowiedział.

 

- Rozumiem intencje (...) To wyjaśnienie wątpliwości konstytucyjnych w związku z tym wyborem - dodał Terlecki.

 

Gowin: minister sprawiedliwości ma wątpliwość podwójną

 

Z kolei wicepremier i minister nauki - w przeszłości minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL - Jarosław Gowin pytany w piątek w radiowej Trójce o wniosek szefa MS do TK odpowiedział, że rozumie, iż "minister sprawiedliwości ma wątpliwość podwójną: po pierwsze czy dopuszczalne jest głosowanie blokowe - wtedy głosowano blokowo nad tymi trzema kandydaturami; a po drugie czy TK ma prawo wypowiadać się na temat procedury i sposobu wyboru własnych sędziów". "Tutaj zdania są podzielone" - powiedział Gowin.

 

- Nawet gdyby Trybunał (...) orzekł, że wybór tych sędziów był nieprawidłowy, to nie ma żadnego ryzyka, że wyroki Trybunału podejmowane z udziałem tych sędziów będą nieważne - ocenił Gowin.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie